Vasakronan äger två ”bortglömda” fastigheter i Sala

Ligger i bästa läge på gågatan vid Systembolaget. Vasakronans bestånd är tydligt fokuserat till fem marknader  – Stockholm, Göteborg, Malmö, Uppsala och Lund – och har varit det länge. Fastighetsvärlden kan dock berätta att 100-miljardersbolaget även äger fastigheter i västmanländska Sala.

Dessa har varit i bolagets ägo länge och när Fastighetsvärlden frågar VD Fredrik Wirdenius blir han konfunderad och tittar på kartan och bilderna som FV visar.

– Inte en aning vad det är, säger han.

Det handlar om två fastigheter i centrala Sala, längs gågatan Rådmansgatan och nära Stora torget.

– Det är bästa läget. Det är en märklig historia bakom det där, säger Karl-Gustav Persson, mätningschef vid Sala kommun, till Fastighetsvärlden.

Fastigheterna i Sala ligger bredvid varandra och består inte av några byggnader – utan är del av gågatan och ytorna är små, åtta respektive tre kvadratmeter, framför fasaderna till Systembolaget (som finns i en fastighet som ägs av Granen) och en klädbutik.

Det aktuella ”beståndet” kom in i AP Fastigheter (sedan 2008 namnändrat till Vasakronan i samband med storaffären) vid förvärvet av Anders Diös AB.

Det hade då bedrivits ett projekt där fasadlivet flyttades tillbaka några decimeter för att harmonisera bättre med resten av Rådmansgatan. På något sätt blev två stycken fastigheter, Kristina 4:90 och 4:91, kvar i Vasakronans bestånd och de har idag ”Vasakronan Uppsala City AB” som ägare.

– Det måste lösas på något sätt. Det har varit ett dilemma länge nog, säger Persson.

Vasakronan låter något senare meddela att man under en tid både har erbjudit kommunen att köpa fastigheterna och som gåva. Sala kommun har hittills tackat nej.

Fastighetsvärlden Idag 2016-02-29

Fler Nyheter från förstasidan

Hyr 3.000 kvm i nya The Loop

Läkemedelsbolag tecknat hyresavtal i nytt kontorsprojekt.

Bildextra: Draken – Sveriges högsta hotell klart

Clarion Hotel Draken har vaknat till liv.

Heimstaden Bostad slår tillbaka stenhårt mot kritiken

Två toppchefer kommenterar: ”Behöver inte kapitaltillskott”

Flera konkurser hotar – populära kedjor under press

Intagit flera premiumlägen i främst storstäder.

Nu är det dags för Expo Real – 25:e upplagan

FV har pratat med några svenska aktörer som ska till den stora fastighetsmässan, som är Europas största.

Granit Bostad förvärvar mer i Malmös bästa läge

Når nu nästan 800 bostäder i kommunen.

Realplay

Flexiblare planer kan ge enklare omstart för bostäder

Havererade bostadsbyggandet diskuteras i Realplays höstupptakt.

Bolag bakom 20.000 kvm sportcenter i konkurs

Kommunalt ägt sportcenter. Staden inväntar besked från konkursförvaltaren.

Jätteförsäljning kan vänta i centrala Stockholm

FV avslöjar process med tre väldigt välkända och stora fastigheter.

Stänger butik mitt på Kungsgatan

Tillhör de som expanderat absolut snabbaste i hela Sverige.

Pembroke, Mästerhuset.

Restaurangsatsning om hela 1.250 kvm – mitt i city

Om satsningen: ”Kan vara världsunik.”

Podcasten med fokus på SBB:s möjliga game-changer

Det artonde avsnittet av fastighetsbranschens hyllade podd.

Utnämner fem till partners

Joakim Arvius motiverar.

Butik vid Stureplan stängd efter 21 år

Valt att inte förlänga hyresavtalet.

Tillbaka till förstasidan