Var 20:e aktie tecknades inte av Besqabs ägare

Det preliminära utfallet av Besqabs garanterade företrädesemission är klart. Ägare med drygt 5 procent av aktierna i bolaget utnyttjade inte sina teckningsrätter.

Annons

Innan Besqab i slutet av januari berättade om planerna på en nyemission handlades aktien till över 80 kronor. Kursen sjönk då kraftigt och fortsatte nedåt under februari och mars. När villkoren presenterades i slutet av mars låg kursen på dryga 40 kronor. Kursen fortsatte sedan nedåt och hamnade endast någon eller att par kronor över teckningskursen och de som inte gick med i nyemissionen blir nu kraftigt utspädda utöver att de haft en kraftigt negativ utveckling på sina innehav redan före det.

Det preliminära utfallet visar att cirka 94,8 procent av de erbjudna aktierna, har tecknats med stöd av teckningsrätter. Därtill har anmälningar mottagits om att teckna cirka 2,4 procent av de erbjudna aktierna utan stöd av teckningsrätter. Därmed är företrädesemissionen tecknad till totalt cirka 97,2 procent av de erbjudna aktierna. Resterande aktier kommer att tecknas via de garantiåtaganden som utfästs.

Det är Skirner AB (kontrolleras av familjen Nordström), Skogstornet AB (kontrolleras av familjen Douglas), Olle Engkvists Stiftelse, Paradigm Capital och Sven Jemsten, som utöver sina respektive pro rata-andelar, tillsammans kommer att teckna ytterligare 856 652 aktier, motsvarande cirka 2,8 procent av de erbjudna aktierna. Med det är företrädesemissionen fulltecknad.

Besqab kommer genom företrädesemissionen att tillföras cirka 833 Mkr före avdrag för emissionskostnader.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Här vill Nordfeldt bygga 200 bostäder

Vill knyta ihop område i nordvästra Stockholm med nya bostäder.

Konkursad klädkedja får ny ägare

Två butiker räddas av växande modekedja, två återstår, och en har lagts ner.

Regeringen höjer rot-avdraget

Kraftig, men temporär, ökning inför vårbudgeten.

Ingen dans för Balder

Prestigeprojekt drar ut på tiden och nu slopas planer på ny danslokal – i alla fall tillfälligt.

Konkurs i ökänt hotell

Ingick i Oscar Properties paketdeal med Erik Selin. Nu lägger operatören ner verksamheten.

Realy rekryterar förvaltningschef

Snabbväxande Realy Bostad tar kompetens från Einar Mattsson.

Vill vara bäst på det oväntade

FV Fokus. FV frågar ut Johanna Munck af Rosenschöld vd på Strategisk Arkitektur. Om att använda workshops och dialog som verktyg. Vad man bör tänka på när man handlar arkitekttjänster. Om att vara relevant i en digitaliserad framtid

Affärsanalys

Förynglingen av Fabege

Transaktionsmarknaden i Stockholm har åter god fart. Här analyserar Eric Rusk på Savills en affär på Östermalm.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Tillbaka till förstasidan