Den nya stadsdelen Centralstaden.

Vändningen: Regeringens nya bud om Centralstaden

Regeringens beslut att stryka Tomteboda bangård ur den nationella infrastrukturplanen satte utvecklingen av Stockholm Central och den framtida tågkapaciteten i hela Sverige på spel. Även stadsutvecklingsprojektet Centralstaden riskerade att gå om intet, innehållande planer på 100 000-tals kvm lokaler. Nu förbereder regeringen ett nytt uppdrag till Trafikverket som öppnar för att arbetet kan gå vidare.

Annons

– Det är positivt att regeringen ger Trafikverket i uppdrag att arbeta vidare. Etappen vid Tomteboda är avgörande för kapaciteten för hela Stockholm C och hela landets tågtrafik som leds genom Stockholm. Det är en nationell systemfråga med betydelse för hela Sveriges järnväg, arbetsmarknad och tillväxt. Ett tilläggsuppdrag är ett viktigt steg för att möjliggöra ett långsiktigt helhetsgrepp, säger Daniel Markström, regionchef för Stockholm på Jernhusen, i en kommentar till Fastighetsvärlden.

Jonas Naddebo, gruppledare för Centerpartiet i Stockholm och vice ordförande i stadsbyggnadsnämnden:

– Det här är ett mycket välkommet besked. Enormt mycket stod på spel, både för tågresenärer i hela landet och för Stockholms utveckling. Samtidigt visar historien att regeringen och infrastrukturministern inte förstått konsekvenserna av sitt beslut. Först rycker man undan en grundläggande förutsättning för framtidens tågtrafik och några månader senare tvingas man försöka reparera skadan.

Regeringens nya besked är ett viktigt första steg, men nu måste det också leda till att utvecklingen av Stockholm Central och Tomteboda faktiskt kan genomföras.

När regeringen presenterade sin infrastrukturbudget i slutet av april fanns den viktiga Tomtebodadelen inte med, som är nödvändig start för att hela projektet Centralstaden ska kunna förverkligas. Besvikelsen, och chocken, var stor hos många – inte minst hos Jernhusen:

– Vi kommer nu att analysera den uppkomna situationen och överväga om det är meningsfullt att fortsätta arbetet, sa Jernhusens vd Biljana Pehrsson då till Fastighetsvärlden.

Totalt är det ett område som summerar fem–sex fotbollsplaner runt Centralstationen som påverkas. Rent lokalmässigt planeras det för en ny byggnad på det södra överdäckningsområdet och fyra på det norra. Totalt cirka 175.000 kvm BTA, motsvarande cirka 150.000 kvm LOA, ungefär som i det ursprungliga förslaget.

Det fanns tidigare en förhoppning om att det första kvarteret ska kunna stå klart 2033, som då kommer att fungera som stationshus till resten står klart. Målet är att helheten ska vara klar 2045. Men allt bygger på att planerna för Tomteboda, som är relativt små, genomförs först.

Strax norr om Kungsbron i city finns serviceplattformar där det sker påfyllning av mat och där snabbstädning genomförs. Dessa verksamheter kommer inte längre få plats där om den stora ombyggnationen genomförs utan flyttar något längre norrut, till Tomteboda där det finns stora spårområden som inte använts på länge.

Läs mer om bakgrunden och planerna i de relaterade länkarna bredvid.

Den nya stadsdelen Centralstaden.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

128 stängda förskolor i 15 största kommunerna

FV kartläggning. Det sker nedläggningar i snabb takt när det gäller förskolor. FV har kollat läget i de 15 största städerna.

Coworking

Branschorganisation instiftar nytt coworkingpris

Fristående pris ska framhäva hela branschen.

Stockholms Hamnar om att öppna upp kajerna

Knyter ihop stort utvecklingsområde.

”Mängden av satsningar gör området jätteintressant”

Miljardaffär kan leda till fler affärer. Kämpar mot oväntade vakanser. Gör sin sista satsning.

Tar över Set Up

30 anställda. Bakgrund från de stora fastighetsbolagen.

Kan ta rygg på Ericsson

Söker i både vakanstyngd stadsdel och i hett område.

Krönika: Mona Kjellberg

Plötsligt var jag mitt i samhällskrisen

Om bristen på boenden och om en förälder som är rädd och ensam i en lägenhet som en gång varit trygg men som Alzheimers sjukdom sakta gjort obegriplig.

Bakslag för hotellsatsning i Malmö

Planerade tillsammans spa-hotell med 180 rum.

Köper 227 lägenheter av ByggVesta i Malmö

Utökar sitt bestånd i Sege Park.

Nordr igång med sitt största projekt någonsin

650 bostäder och 25 000 kvm lokaler.

Köper i Halmstad och passerar 25 miljarder

Snabbväxaren gör ytterligare ett förvärv. Letar ytterligare affärer.

Innovation Properties köper byggrätter i Nacka

Klassisk arkitektur i Gustavsvik.

Tillbaka till förstasidan