Anders Eliasson, Susanne Sundeman och Mona Örjansdotter Johansson.

Välkänd trio startar Tenzing Invest

Tidigare rådgivare byter sida och blir investerare. Tre välkända medarbetare från JLL och tidigare även Tenzing startar nu investeringsbolaget Tenzing Invest.

Annons

Tenzing Invest AB är ett nybildat bolag där etablerade fastighetsrådgivare övergår till den aktiva investerarrollen. Grundartrion består av Anders Eliasson, Mona Örjansdotter Johansson och Susanne Sundeman – alla med gemensam bakgrund från JLL och Tenzing.

Bolaget ska investera i kommersiella fastigheter i Storstockholm med stabila kassaflöden och utvecklingspotential.

– Vi kan branschen och vi har nätverket. Vi ska förena kapital, kunskap och erfarenhet och fokusera på fastighetsinvesteringar där vi kan skapa värden, säger bolagets VD Susanne Sundeman.

Med Tenzing Invest investerar grundarna eget kapital i fastigheter tillsammans med andra aktörer.

– Vi ser fram emot att ta oss an ägarrollen och ta ansvar för investeringarna fullt ut, avslutar Susanne Sundeman.

Enligt uppgift till Fastighetsvärlden har Tenzing Invest redan tillgång till externt kapital. Inledningsvis räknar bolaget med att investera tillsammans med några svenska privata investerare.

– Vi siktar högt, säger Sundeman.

Mona Örjansdotter Johansson välkomnar långsiktiga samarbeten med de bästa investerarna, fastighetsägarna, rådgivarna och medarbetarna i branschen.

Trion lämnade JLL under våren när deras ”inlåsningsavtal” med det internationella rådgivningsbolaget gått ut efter att JLL för fyra år sedan köpte hela rådgivningsfirman Tenzing. Susanne Sundeman berättar hur trion resonerat inför den gemensamma satsningen och hur tankarna har gått sedan de lämnade JLL:

– Vi funderade på vad vi skulle göra framöver och vi var alla eniga om att det var ägarsidan som lockade  – och släppa rådgivarrollen. Det har växt fram under hösten.

Trion som grundat Tenzing Invest.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Bolag med 450 bostäder i konkurs

FV berättar om de aktuella fastigheterna – och om skulden.

Stort intresse för Obos Stadsljus

104 av 128 lägenheter är redan bokade. Försäljning av etapp 2 tidigareläggs.

Oklar framtid för polishus

Tyst från polisen om nya lokaler. FV listar även pågående projekt och stora förhyrningar till Polismyndigheten.

Alecta i stort förvärv

Säljaren äger nu endast ”Stockholms svåraste” i Sverige.

Köper Solnas fulaste – ska bygga hela 35 000 kvm

Koloss ska rivas. Se illustrationer över hur det kan komma att se ut på platsen framöver.

Porträttbild på Mark Isitt

Arkitekturkritikern: ”Kungsträdgården är ful”

Mark Isitt om varför Sverige bör följa Danmarks modell.

Ny logistikjätte: 840 000 kvm – Sverige ingår

Affär på över 10 miljarder kronor. Ny aktör gör intåg i Sverige. FV berättar om det svenska beståndet.

Panattoni gör första försäljningen i Sverige

Säljer fullt uthyrd logistikfastighet.

FV Quiz

FV Quiz: Vem äger handelsfastigheterna?

Vem äger Emporia i Malmö? Vem äger Solna centrum? Testa dina handelskunskaper!

Svagt för Östermalm och Söder – chock för Kista

Kontorsvakansen för 21 områden i Stockholm. Ett område har på fem år utvecklats sämre än Kista och tre nästan lika svagt.

Vinnarna och förlorarna i Stockholm

Stor kartläggning avslöjar vilka områden som vunnit respektive tappat hyresgäster de senaste fem åren.

Tillbaka till förstasidan