United Spaces satsar på 1.200 kvm i Helsingborg

Coworkingbolaget United Spaces föppnar sin andra enhet i Öresundsregionen.  Ett hyreskontrakt om 1.200 kvm har tecknats med Castellum i Helsingborg.

Annons

United Spaces ägs för övrigt av Castellum.

– Vi är oerhört glada att kunna expandera vår verksamhet till Helsingborg. Det är en stad där det händer mycket och som ligger i en tillväxtregion med närhet till städer som Malmö och Köpenhamn. Vi öppnade i Malmö för fem år sedan, självklart ska vi finnas på plats även i Helsingborg, säger Yvonne Sörensen Björud, vd för United Spaces.

Satsningen i Helsingborg blir företagets första anläggning utanför landets storstäder, och öppnar upp i den nya stadsdelen, Oceanhamnen, byggd på öar som rymmer allt från parker och strandpromenader till kontor, bostäder, butiker och restauranger. Allt byggt med ett tydligt fokus på miljö och hållbarhet.

United Spaces Helsingborg ligger i nybyggda Castellumägda huset GreenHaus, även det med ett tydligt hållbarhetsfokus. Utöver att huset är certifierat med både WELL och Miljöbyggnad Guld för optimal komfort, bäddar området för ett hållbart liv.

Det kommer att erbjudas coworking i olika slags skräddarsydda medlemslösningar – från dagspass, lounge och mötesrum till avskilda privata kontor. För att ha en lokal anknytning så är det IKEA som har stått för inredningskonceptet.

Med verksamhet sedan 1999 är United Spaces både pionjären och nestorn i den svenska coworkingbranschen. 2019 köptes bolaget av Castellum för att möta den växande efterfrågan på större flexibilitet, tjänster och service kopplade till kontorslivet.

”Återgången till kontorslivet efter pandemin har gjort coworking till ett glödhett alternativ för verksamheter som söker större flexibilitet och mer kreativa mötesplatser. Många bolag ser över sina befintliga lokaler och coworking har gått från en kul trend till en viktig punkt på företagsledningens dagordning. Även stora bolag börjar se fördelarna med coworking”, konstaterar Yvonne Sörensen Björud.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Nrep och Åke Sundvall bildar nytt partnerskap

Fokus på två segment. Läs om planerna.

Hyr ut 3.300 kvm vid Sergel till nöjesgrupp

Stor förhyrning i nyinköpta Femte Hötorgsskrapan.

Begär förlängning av rekonstruktion – igen

”Inga fler anläggningar kommer att stänga.”

Så gör Hufvudstaden om efter FI

Fastighet nära Stureplan får ett nytt innehåll. Läs om planerna.

Tillbaka till förstasidan