Union köper DNB Næringseiendom

UNION köper DNB Næringseiendom. Samtidigt går DNB Liv in som ägare till 30 procent av UNION, och parterna etablerar ett samarbete inom förvaltning av kommersiella fastigheter och fastighetsinvesteringar. Tillsammans kommer verksamheterna att förvalta tillgångar värda cirka 50 miljarder kronor för investerarnas räkning.

Annons

Avtalet sammanför två specialiserade aktörer med ambitioner om fortsatt tillväxt inom fastighetsförvaltning i Norden. Målet är att bygga en starkare och mer renodlad miljö för fastighetsinvesteringar.

– Detta är ett strategiskt beslut. Fastigheter är fortfarande en viktig tillgångsklass för DNB, men vi anser att fortsatt tillväxt och utveckling bäst sker i en specialiserad miljö utanför en finansiell koncern. Genom ägande och samarbete med UNION behåller vi en tydlig och långsiktig position, säger Anette Hjertø, vd för DNB Liv till Estate Nyheter.

UNION köper aktierna i DNB Næringseiendom. Parallellt köper DNB Liv en ägarandel på 30 procent i UNION.

– UNION är byggt för tillväxt inom fastighetssektorn. Med DNB som delägare får vi en stark industriell partner som ger en stabil grund för företagets fortsatta utveckling och värdeskapande för våra investerare, säger Endre Folge, vd för UNION.

DNB Næringseiendom förvaltar i dag fastigheter och fastighetsfonder inom kommersiella fastigheter, bland annat på uppdrag av DNB Liv. Verksamheten kommer att fortsätta som en del av UNION.

Transaktionen måste godkännas av Konkurrensverket och Finansinspektionen. Tillsammans kommer verksamheterna att förvalta tillgångar värda cirka 51 miljarder norska kronor för investerarnas räkning. Den sammanslagna verksamheten kommer att ha 107 anställda och ledas av Endre Folge.

UNION förvaltar fastighetsfonder med strategier inom kommersiella fastigheter, bostadsutveckling och krediter till kommersiella fastigheter. Därutöver bedriver UNION verksamhet inom företagsmäkleri och analys.

Transaktionen är en del av DNB Wealth Managements långsiktiga strategi för alternativa investeringar.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Äger hus i 31 av 65 riskområden ”Det blir bättre”

Delar även ut beröm till polisen.

Torleif Falk, Nobel Center i Slussen och Gamla Stan

Intervju med stadsarkitekten: ”Nedslagen över ytligheten”

FV Fokus Intervju med Torleif Falk  Synen på Nobel och Slussen  3 smultronställen i Stockholm  Det mest frustrerande på jobbet  10 år som stadsarkitekt – vad händer härnäst?

Första spadtaget för Sveriges största fängelse

110 000 kvm och drygt 800 intagna.

Catena säljer två för 430 mkr

Säljer nästan 10 procent över värdering.

Bild på klubbhuset DIF Elitfotboll Kaknäs

Här är Årets Stockholmsbyggnad 2026

”Brukar jaga cup- och sm-titlar, så detta var något nytt.”

Panattoni laddar för udda storsatsning i syd

Kan bli en av de större etableringarna i Norden.

Bockasjö och Next Step Group redo satsa 2 miljarder

Jv:t lanserar sitt andra stora projekt.

Fastigheten Uggleborg 12 på Vasagatan, mittemot centralstationen. Foto: Convendum. Foto Anna Reinfeldt: Gustav Kaiser. Montage: Fastighetsvärlden.

Vasakronan hyr ut 5 400 kvm i Stockholm city

Tecknat tre kontrakt i fastigheten Klara C på Vasagatan 16.

Krönika: Mona Kjellberg

Vi har byggt in oss i ett hörn

Varför byggs det inte där behoven är som störst? I en FV-krönika granskas glappet mellan bostadsbehov, politiska beslut och människors faktiska möjligheter att flytta.

Rutinerad toppduo lämnar Akademiska Hus

Båda har suttit i företagsledningen i mer än tio år.

Gör en handfull affärer i Stockholm och Linköping

FV berättar om de fyra fastigheterna.

Så här häftigt ska Riksbyggen bygga

Kompletterar höghus med en byggnad som kragar ut över vattnet.

Klövern bygger 700 bostäder i Solna – Peab varit sköldpadda

Stor fastighet som ingick i miljardpaket.

Tillbaka till förstasidan