
Unibail spanar in arenaområde i Göteborg
Efter de stora framgångarna i Stockholmsområdet vill jätten Unibail-Rodamco även investera i Göteborg. Fastighetsvärlden kan berätta att bolaget visar intresse för ett väldigt centralt område.
Jätten Unibail-Rodamco håller ögonen på fem marknader i Norden: Stockholm, Köpenhamn, Helsingfors, Oslo och Göteborg. I de tre förstnämnda äger bolaget större handelsplatser och i de två sistnämnda städerna letar bolaget efter projektmöjligheter.
Fastighetsvärlden kan berätta att Unibail-Rodamco i Göteborg är intresserat av att investera i evenemangsområdet mellan Svenska Mässan och Ullevi där Göteborgs stad planera för en ny stadsdel i form av en blandstad med bland annat nya arenor.
– Vi har träffat Göteborgs stad. Vi har lyssnat på vad de vill se i området och vi har berättat om våra planer, säger Lars-Åke Tollemark, VD Unibail-Rodamco, till Fastighetsvärlden i samband med att Fastighetsvärlden arrangerade seminariet Göteborgsmarknaden 2018.
Totalt har fyra bolag/konsortier presenterat idéer för Göteborgs stad.Lars-Åke Tollemark konstaterar att handeln i Göteborg varit underutvecklad sedan flera decennier, men att det ändå gäller att se upp eftersom det är många som ligger i startgropen för nya projekt.
Efter framgångarna i Stockholmsområdet med bland annat nya Mall of Scandinavia i Solna och utbyggda Täby centrum letar Unibail nya projektmöjligheter i Norden.
– Vi är även aktiva i Oslo och för diskussioner även där. Vi ser även förutsättningar för ytterligare en anläggning i Stockholmsområdet. Malmö är inte med på vår lista eftersom staden nästan är för liten för Unibail-Rodamci och det har även gjorts många investeringar där de senaste åren, säger Tollemark.
Fastighetsvärlden har tidigare berättat att Unibail-Rodamco ingår i ett konsortium som har idéer för Slakthusområdet i Stockholm. Där handlar det om handelsytor nära Tele2 arena.
Unibail-Rodamco har under de senaste åren sålt sju medelstora och mindre handelsanläggningar i Sverige – för att istället fokusera på de stora. Men nu är det slutsålt.
– Vi har inga planer på att sälja något ytterligare, säger Tollemark.
Därmed blir Solna centrum kvar inom beståndet. Det hade en dålig utveckling 2016 (bland annat konkurrens från närbelägna MoS) men redovisade stark utveckling för 2017 både när det gäller besökare och omsättning efter att handelsplatsen genomgår en omställning till stadsdelscentrum och har bytt ganska många hyresgäster. Runt omkring planeras dessutom för ett tillskott av bostäder, bland annat jobbar Besqab och Peab med större projekt.