Diös har tecknat en avsiktsförklaring med Nordic Choice Hotels om att bygga ett Clarion-hotell i centrala Umeå. Hotellet, som är ritat av arkitektbyrån Krook & Tjäder, kommer att byggas i kvarteret Magne.
Norrporten hade långt gångna planer på ett nytt kontorshus intill Thulehuset vid Tegbron i Umeå. Nuvarande fastighetsägaren Diös har dock valt att avvakta med projektplanerna. Nu presenterar dock Diös tillsammans med Choice Hotels ett nytt storhotell på den aktuella tomten.
Hotellet ska bli 13 våningar högt och innehålla 280 rum samt en konferensavdelning för 600 gäster. Bygget väntas starta och 2019 vara klart till sommaren 2021. Tillkännagivandet kommer endast dagar efter att Hilding Holmquists nya hotell om 131 rum vid Renmarkstorget slagit upp portarna.