Tvåsiffrig e-handelstillväxt igen

Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för april månad till 14,2 miljarder kronor. Det är en ökning med 13 procent jämfört med april 2024.

Annons

För andra månaden i rad växte e-handelns omsättning med tvåsiffriga tillväxttal. Det var en konsekvens dels av en högre köpesumma per e-handelskonsument, dels av att betydligt fler e-handlade än i april förra året. 74 procent av konsumenterna klickade hem varor på nätet vilket är en anmärkningsvärt hög siffra, nästan i nivå med vad som brukar uppmätas i julhandeln.

– Det är verkligen glädjande att se att en så stor andel e-handlar i april – det här är nivåer vi annars bara brukar se kring jul. Att vi nu har två månader i rad med tvåsiffrig tillväxt ger hopp om ett tydligt trendbrott för e-handeln. Förhoppningsvis sätter det tonen för resten av året, säger Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel.

En bakomliggande förklaringsfaktor till den höga andelen e-handelskonsumenter var att en historiskt hög andel, 24 procent, e-handlade från utländska aktörer. Det är den högsta andelen som e-handlat från utlandet sedan Svensk Handel började mäta detta i januari 2020. Precis som tidigare drivs utvecklingen av lågprishandel från kinesiska aktörer, i synnerhet Temu.

– Att var fjärde svensk e-handlade från utlandet i april är en historisk toppnotering som tydligt visar hur gränslös e-handeln har blivit. Men det är också en väckarklocka – när globala plattformsföretag kan konkurrera på helt andra villkor riskerar vi att urholka både rättvisa och långsiktiga förutsättningar för svensk handel. På sikt hotas både jobb och skatteintäkter, säger Per Ljungberg.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

HD avslår Zlatan Ibrahimovics överklagan

Utdragna hyrestvisten över.

Skandia säljer plötsligt två fastigheter

Två handelsfastigheter om totalt 12 000 kvm byter ägare. FV bedömer priset.

Fransk kedja stänger mitt i city

Stänger ner i absolut bästa läge.

Nya Selegio förvärvar fyra för ca 270 mkr

Når ett fastighetsvärde på strax under en miljard.

Hon vill utveckla den traditionella uthyrningen

Ska etablera nya affären och bygga team hos Savills.

Hon blir ny uthyrningschef på Skanska Stockholm

Skiftar bostäder mot kontor.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Kartläggning: Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Tillbaka till förstasidan