Två missar: ”Dråpslag mot handeln i city”

Annons

Både Hamleys och Apple gör första etableringen i externa lägen. Den 15 september öppnar den första Apple Store-butiken i Sverige. Det är Unibail Rodamco som lyckats teckna ett hyresavtal med den glödheta hyresgästen för Täby Centrum, uppgiften bekräftades av Apple under onsdagen. Den amerikanska kedjan har under en längre tid granskat ett större antal butikslokaler i Stockholm, både i city och i köpcentrum i externa lägen.

Även när brittiska leksakskedjan Hamleys i mitten av oktober öppnar sin första svenska butik får city nobben. Platsen blir Nacka Forum som även det ägs av Unibail Rodamco.

– Vi har granskat många lägen under de senaste tre-fyra åren, även i city. Men tillsammans med franchisetagaren var detta det bästa vi kom fram till, säger Nigel Wheatley, ansvarig för retail and marketing vid Hamleys, till Fastighetsvärlden.

Att öppna en andra butik i Stockholmsområdet är inte aktuellt. Kedjan har aldrig mer än en butik per stad, enligt Wheatley.

– Att Stockholms city missar båda dessa kedjor och att de etablerar sig i externa lägen är ett dråpslag mot city, säger en person som under mer än tio år jobbat hårt för utvecklingen av handeln i city.

Även Steen & Ström har varit framgångrikt och har lyckats locka Hamleys till nya

Emporia utanför Malmö som invigs 25 oktober. Enligt mediauppgifter har även Apple Store tecknat ett hyreskontrakt där, men Fastighetsvärlden har ingen bekräftelse för det.

Nigel Wheatley utesluter inte att det på sikt kan bli etableringar av Hamleys i andra svenska städer om den svenska etableringen visar sig väldigt lyckad.

Debatten om handeln i city och externa lägen är ett av alla ämnen som diskuteras på det stora seminariet Köpcentrum & Butiker som Fastighetsvärlden arrangerar på Grand Hôtel i Stockholm den 17 oktober. Där medverkar till exempel Lars-Åke Tollemark, operativ direktör Norden Unibail-Rodamco och Wilner Andersson, VD för Steen & Ström Sverige. Klicka på länken för fullständigt program och möjlighet till anmälan.

Fastighetsvärlden Idag 2012-09-07

Missa inte! Köpcentrum & Butiker 2025

Den 10 september är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Köpcentrum & Butiker 2025. Seminariet äger rum på Nalen, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skanska hyr ut hela 22.000 kvm kontor

Tecknat stort hyresavtal med hemlig hyresgäst.

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Förvärvar Alectas andel i Ancore – affär på 8 mdr

FV berättar om alla fastigheter som ingår i affären. En har plockats bort.

Tillbaka till förstasidan