Alexander Liljenberg, Niclas Bagler, Erik Selin och Jacob Karlsson.

Två ”lågprisbolag” i affär med 260 bostäder

K-Fastigheter köper byggrätter för 260 nya hyresrätter från BoKlok, vilka ska bebyggas gemensamt för K-Fastigheters långsiktiga förvaltning.

Annons

Avtalet är ett steg i det pågående samarbetet mellan K-Fastigheter och BoKlok och innebär att bolagen kommer att bygga nya lägenheter i Vänersborg, Uppsala och Eskilstuna.

K-Fastigheter och BoKlok har ett sedan tidigare etablerat samarbete med målet att bygga 1.000 nya lägenheter för att fler människor ska kunna skapa sina hem till en rimlig kostnad. Som ett steg i detta samarbete köper K-Fastigheter byggrätter för ca 260 hyresrätter, varav ca 120 i kvarteret Kohagen i Vänersborg, ca 40 i kvarteret Jupiter i Uppsala och ca 100 i stadsdelen Flacksta i Eskilstuna. Med dessa transaktioner når bolagen hälften av målet, att ha byggt 1 000 nya lägenheter i början av 2023.

– Vi vill etablera oss i bra tillväxtlägen och med denna affär etablerar vi K-Fastigheter i nya orter. BoKlok kommer att bygga totalt 100 lägenheter på totalentreprenad i Vänersborg samt i Uppsala åt oss. Vi bygger resterande 160 lägenheter i våra egna koncepthus och kommer att äga och förvalta samtliga lägenheter efter färdigställandet”, säger Jacob Karlsson, vd för K-Fastigheter.

– Vårt goda samarbete med K-Fastigheter fortsätter och framöver kommer Vänersborg, Uppsala och Eskilstuna att få ett tillskott på hållbara bostäder med rimlig boendekostnad för de många människorna, säger Niclas Bagler, chef för BoKlok Sverige.

Förvärvet sker genom tre separata fastighetsaffärer och K-Fastigheter tecknar samtidigt två totalentreprenadavtal med BoKlok om totalt omfattar 100 lägenheter. Total investering inkluderat K-Fastigheters interna entreprenad om 160 lägenheter uppgår till 510 mkr, med ett förväntat framtida marknadsvärde om 630 mkr.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Uppgift: Lidl till NK

Lågpriskedja på väg till fashionabla varuhuset.

Åhléns Outlet stänger fyra

Ayad Al-Saffar kommenterar outletbutikerna för FV.

Maqs flyttar och byter namn

Motiverar namnbytet.

Köper för halv miljard i Göteborg

Säljaren har avyttrat för över 10 miljarder kronor på några år, enligt FV:s summering.

Stordalens assistent åtalad för grov förskingring

Kan handla om miljonbelopp.

Får toppjobb hos Bonnier

Blir ny uthyrnings- och marknadschef.

Hyr mitt på Drottninggatan

Ny flaggskeppsbutik öppnar i shoppinghett läge.

Falconeri till Bibliotekstan

Det italienska märket expanderar. Öppnar flaggskeppsbutik.

Ökar och flyttar till Libeno på Sveavägen

Lämnat gårdshus på gränsen till CBD.

HD avslår Zlatan Ibrahimovics överklagan

Utdragna hyrestvisten över.

Skandia säljer plötsligt två fastigheter

Två handelsfastigheter om totalt 12 000 kvm byter ägare. FV bedömer priset.

Fransk kedja stänger mitt i city

Stänger ner i absolut bästa läge.

Nya Selegio förvärvar fyra för ca 270 mkr

Når ett fastighetsvärde på strax under en miljard.

Tillbaka till förstasidan