Turako säljer till SBB för 283 miljoner

Turako AB avyttrar tre skolfastigheter i Huddinge och Nacka till SBB, bland annat den flerfaldigt byggnadsprisnominerade Skapaskolan, för ett totalt fastighetsvärde om 283 miljoner kronor.

Tango var säljarens rådgivare i transaktionen.

Portföljen består av tre fastigheter i Nacka respektive Huddinge med cirka 6.942 kvm uthyrbar area innehållandes lokaler för både förskola och grundskola. Hyresgästerna är ledande privata offentligt finansierade utbildningsoperatörer. Bedömt årligt driftnetto är 14,1 mkr och genomsnittlig kontraktslöptid är 13 år.

– Stockholmsregionen är en av Europas absolut starkaste regioner där vi nu fortsätter stärka vår redan ledande position inom social infrastruktur. Turako har utvecklat tre högkvalitativa fastigheter som vi är glada över att få förvärva och fortsätta förvalta, säger äger Oscar Lekander, affärsutvecklingschef SBB.

Turako äger efter försäljningen sex skolfastigheter med ytterligare fyra under byggnation och ett antal under projektering.

I Gustavsberg på Värmdö och i Sigtuna Stadsängar uppförs nya grundskolor, båda med Internationella Engelska Skolan som hyresgäst. I Sigtuna är produktionen även igång av en ny förskola till Raoul Wallenberg Skolan, och i Upplands Bro bygger Turako en förskola och skola till Jensen Education.

Total skolvolym i förvaltning och produktion är knappt 30.000 kvm BTA och samtliga projekt kommer att Svanen-certifieras.

– Vi har flera stora skolprojekt i produktion för inflyttning under nästa år och många i projekteringsfas för färdigställande under 2022–23. Genom den här försäljningen skapar vi utrymme för fortsatt långsiktig och stark tillväxt. Det känns bra att det är SBB som tar över då det också är en långsiktig och stabil ägare.”, säger Ola Klinterhäll, vd på Turako.

Turako AB är en av Sveriges ledande privata utvecklare av skolfastigheter. Inräknat pågående projekt kommer cirka 6.000 barn att gå i en modern skola eller förskola som utvecklats av Turako.

Fler Nyheter från förstasidan

Ica till Sturegallerian

Ica Sturehallen tar plats i nedre Marmorhallen i centrala Stockholm.

Microsoft köper fastighet för 320 miljoner

Planerar stor satsning.

Nära köpa för 270 miljoner

Icke bindande avtal för tio fastigheter.

Matjätte köper restaurangkedja i Stockholm

Har i dag sex enheter om 4.959 km. Restaurangkonceptet efterfrågas av fastighetsägare. Vill växa i Sverige.

Brunswick säljer sin andel i Hemmaplan till Bonnier

Förvärvat i områden som som präglas av socioekonomiska utmaningar.

2023 års vinnare i Sweden Green Building Awards

10 vinnare utsedda.

Förvärvar med potential på Ekerö

Söker ytterligare nya affärsmöjligheter.

Granitors multikvarter i Malmö fylls och växer

Ny målgrupp för andra etappen. Se flera bilder.

Affär för 340 mkr – har varit med sedan Odd Molly

Nybyggd logistikfastighet byter ägare.

Hyllie Terrass: Foto: Viktor Holm

Skanska avyttrar Hyllie Terrass för 730 miljoner

Femte affären till nya bolaget. Summerar drygt 5 miljarder kronor.

Savills IM säljer logistikportfölj

En total uthyrningsbar area om 93.000 kvm. FV berättar om fastigheterna som ingår – bland annat en av Sveriges största.

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Cibus rekryterar vd

Nya vd:n har bakgrund hos Vasakronan, Ica Fastigheter och Catella. Berättar för FV om nya jobbet.

Tillbaka till förstasidan