Trianons bostadshyror höjs med 5 procent

Trianon och Hyresgästföreningen har tecknat en överenskommelse om hyreshöjning i Malmö med 5 procent från och med den 1 januari 2023.

Annons

Överenskommelsen innebär att hyrorna för samtliga lägenheter med gällande förhandlingsordning samt lägenheter med investeringsstöd i Malmö höjs med 5 procent från och med den 1 januari 2023.

Hyror för lägenheter med presumtionshyra höjs med 3 procent. Med denna överenskommelse vet parterna förutsättningarna för åtminstone de kommande 6 månaderna.

Trianon har cirka 3 700 lägenheter i Malmö, varav cirka 50 lägenheter med presumtionshyra.

Vad avser trepartsöverenskommelsen mellan Hyresgästföreningen, Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna, har ambitionen varit att följa denna. Dock har parterna tolkat den på olika sätt, varpå ovanstående överenskommelse har slutits. Parterna har ambitionen att följa trepartsöverenskommelsen framöver.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Tillbaka till förstasidan