Jan Barchan och Olof Andersson.

Trianon säljer för miljard till delägaren Briban

Trianon ingår överlåtelseavtal med Briban, som kontrolleras av Jan Barchan, avseende avyttring av fastigheter med ett fastighetsvärde om 1.062 miljoner kronor samt föreslår inlösen av B-aktier som innehas av Briban. Totalt handlar det om ett bestånd på 47.000 kvm, bland annat två prestigefastigheter i centrala Malmö.

Annons

Trianons styrelse och Briban har identifierat ett antal fastigheter i Trianons fastighetsportfölj som bedöms passa bättre i Bribans ägo, särskilt i ljuset av det offentliga uppköpserbjudande som Briban nyligen offentliggjort till aktieägarna i Sydsvenska Hem.

Fastigheterna består primärt av bostadsfastigheter men även kontorsfastigheter. Bostadsfastigheterna är belägna i Skurup och Ystad och kontorsfastigheterna är belägna i Malmö. Den sammanlagda uthyrningsbara ytan uppgår till 47.000 kvm. Fastigheternas årliga hyresintäkter beräknas uppgå till sammanlagt 74 Mkr. Trianon beräknas frånträda Fastigheterna senast under april 2025.

– Transaktionen innebär att Trianon förbättrar alla sina nyckeltal och är synnerligen värdeskapande för våra aktieägare eftersom vi säljer fastigheterna på värdering samt löser in aktier med rabatt jämfört med det underliggande substansvärdet. Vidare har jag idag accepterat Bribans erbjudande om byte av mina aktier i Sydsvenska Hem mot Trianon-aktier, vilket innebär att jag ökar mitt ägande i Trianon med cirka 3,5 miljoner aktier, säger Olof Andersson, VD för Trianon.

–Briban Invest och Trianon har genom åren haft ett fantastiskt samarbete och en otrolig tillväxtresa. Nu har vi i Briban dock tagit ett strategiskt beslut att ha en större andel fastighetsinvesteringar i privat miljö men vi kvarstår långsiktigt som näst största ägare i Trianon, säger Jan Barchan, Briban Invests ägare.

Olof Andersson (privat och via bolag), Grenspecialisten AB, Mats Cederholm (privat och via bolag), Verdipapirfondet Odin Eiendom och familjen Eklund, som tillsammans innehar cirka 42,9 procent av antalet aktier och 44,9 procent av antalet röster i Trianon, har meddelat bolaget att de ställer sig positiva till transaktionen och att de avser att rösta för styrelsens förslag på den extra bolagsstämman.

De fastigheter som ingår:

Malmö: Mercurius 5 (4.700 kvm kontor, på Norra Vallgatan 64) och Residenset 4 (3225 kvm, varav 3.037 lokaler och 198 kvm bostäder, på Stortorget för 5).

Skurup: Macklean 25, Urberget 1, Lejonet 2, Fredrik 16, Fredrik 17, Mårten 16, Örmölla 13:257-277 & 13:55, Björnen 6, Björnen 8, Östergård 3, Passaren 1 och Vallmon 2-7.

Ystad: Almen 1, Almen 3, Almen 5 och Almen 7.

Vederlag för fastigheterna ska enligt överlåtelseavtalet erläggas genom övertagande av befintlig belåning i fastigheterna samt genom indragning av högst 16.000.000 av Bribans B-aktier i Bolaget, motsvarande ett sammantaget värde om 352 Mkr, och genom en preliminär kontant köpeskilling om cirka 70 Mkr. Den totala preliminära köpeskillingen för aktierna uppgår således till 423 Mkr (efter avdrag för latent skatt om 78 Mkr), vilket motsvarar det överenskomna värdet på Fastigheterna, som av styrelsen bedömts vara marknadsmässigt. Försäljningspriset överensstämmer med det bokförda värdet.

Trianons fastighetsbestånd omfattar 148 fastigheter om 492.000 kvm i uthyrningsbar yta, fördelat på cirka 75 procent bostäder och 25 procent kommersiella fastigheter. Fastighetsbeståndet har ett marknadsvärde per 31 december 2024 på cirka 13,2 Mdkr.

Vid Stortorget. Fastigheten Residenset 4 i Malmö. Adressen är Hamngatan 4, Adelgatan 10 och Stortorget 5. Foto: Trianon
Skånepalatset. Fastigheten Mercurius 5 i Malmö som har adresserna Norra Vallgatan 64, Frans Suellsgatan 2, Hamngatan 1. Foto: Trianon
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Oscar Engelbert vann striden – krävdes på 100 miljoner

Peter Eriksson: ”Domen är bedrövlig, jag överklagar”.

Tvättbjörnen köper för 200 mkr

Säljaren i mål med försäljning tre av fyra.

Stendörren köper portfölj för 1,3 miljarder

Fastigheterna är fullt uthyrda. Total uthyrningsbar yta: 63.000 kvadratmeter.

Säljer högt bostadshus inom tullarna

Säljer efter fem års innehav. Nybyggt med vattenutsikt. FV berättar om priset och prisutvecklingen.

Vasakronan hyr ut 3.600 kvm

Hyr bland annat ut 2.500 kvm till WSP. Lämnar fastighet som ingick i affär för 2,4 miljarder kronor.

Bakslag för Castellums stora logistikpark

Castellum kommenterar regeringsbeslutet.

Vill hitta lönsamhet i de oslipade diamanterna

FV Fokus. FV frågar ut Gustaf Segerborg, vd på Flexfast.  Om att fynda på en bottenfrusen marknad.  Orealistiska prisförväntningar.  Hur man ökar hyresgästens betalningsvilja.

Krönika

Det vore bra att prata lite mindre om Nobel Center

”Vi bråkar om Nobel Center – medan framtidens samhälle faller mellan stolarna.”

NCC gör nedskrivning av värden med miljard

”En dämpad marknad för kommersiella fastigheter”. FV berättar vad som ligger bakom.

Markus Aujalay, Slussgården, Snäckan 8.

Slussgården hyr ut till stjärnkrögare

Bara dagar efter den stora konferensuthyrningen.

Rekryterar Areims tidigare vd

Går in som ny affärsenhetschef.

Listor: Så bra var rådgivarna i olika områden i landet 2025

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Logistea köper för 300 mkr

Två fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan