”Trenden med ett negativt flyttnetto måste vändas”

Handelskammaren presenterade i dag en ny rapport som visar att Stockholms län väntas ha högst tillväxt av Sveriges åtta riksområden och huvudstaden jagar toppen när de 30 största europeiska städerna jämförs.

Annons

Handelskammaren slår fast att Stockholm skulle kunna leda tillväxttoppen om bostadsmarknaden fungerade bättre. Huvudstadens ekonomi hålls tillbaka av tiotusentals vakanta jobb. Stockholm ges inte förutsättningarna att nå sin fulla potential.

– Det är glädjande besked som kommer från Handelskammaren idag. Stockholmsregionen visar än en gång att den är Sveriges tillväxtmotor. När det går bra för Stockholmsekonomin ger det spridningseffekter i hela landet. Vi ska jobba oss ur den ekonomiska krisen orsakad av pandemin, säger Irene Svenonius (M) finansregionråd i Region Stockholm.

Samtidigt delar finansregionrådet Handelskammarens allvarliga syn på bostadsmarknaden.

– Det är bekymmersamt att huvudstadsregionen inte kan nå sin fulla potential på grund av bostadsmarknaden. Stockholmsregionen kan så mycket bättre. Trenden med ett negativt flyttnetto måste vändas. Jag anser att det måste börja byggas fler bostäder som länsinvånarna efterfrågar. Stockholmsekonomins framtid skapas av de yngres livsval. Om vi vill behålla och attrahera småbarnsfamiljer och hushåll i familjebildande ålder måste det byggas fler småhus och villor inom länet, säger Svenonius.

De 30 största europeiska städerna väntas ha en genomsnittlig tillväxt på 5,2 procent under 2021. Inom topp-30-gruppen så är Stockholm en av tio städer vars ekonomi under 2021 överstiger nivåerna från 2019. Det betyder att stockholmsekonomin presterar väldigt bra i en europeisk kontext.

När tillväxten för 2022 också beaktas så väntas alla städer, utom Barcelona, vara tillbaka på 2019 års förkrisnivåer. Stockholm placerar sig då på en sjunde plats.

Missa inte! Fastighetsdagen Uppsala

Den 3 juni är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Uppsala. Seminariet äger rum på Uppsala Konsert & Kongress, Uppsala.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Glädjebeskedet: Utökar igen hos AMF i toppläge i city

Ökar till 8.360 kvm i bästa läget i moderna lokaler. ”Stolta över det förnyade förtroendet”.

08-centrum ska rivas

Nya ägaren berättar om planerna och hur det ska se ut i framtiden.

Lansa förvärvar 88 bostäder – med större planer

Ytterligare 400 lägenheter kan skapas på sikt.

Sabis-systrar prisade igen

Hon har prisats dubbelt under förra veckan. Nästa vecka medverkar Madeleine Brehmer, vd Sabis, på nästan utsålda Fastighetsdagen Stockholm.

Värdet ”100% osäkert” – jätte säljs på auktion

Mycket betong för pengarna när det sjönära objektet ska säljas. Planerna var stora, men det slutade hos Kronofogden.

”Kommuner måste våga driva detaljplaner”

FV Fokus. FV intervjuar Anette Frumerie, vd på Rikshem. Om att ha 10.000 byggrätter och att stå redo när marknaden repat sig.  Om vikten av en framåtlutad bostadspolitik.  Om vakanser på hyresmarknaden.  Om att säga nej till bostadsrättsproduktion. 

Slår till på svårsålt – gör comeback med nytt köp

17.000 kvm centrala lokaler byter ägare.

FV Quiz

FV Quiz: Advokaterna och fastigheterna

Vilken advokatfirma flyttar in på två våningsplan i Sturekvarterets påbyggnad?

Första nya efter 30 år – så ser Olov Lindgren framåt

Popcorn, glass, fågelholkar och gratis blommor  – och framtidssnack.

Ny smäll kan vänta för Kista

Denna gång kan Castellum drabbas.

Så blir Afa:s projekt mitt på Stureplan

Ökad flexibilitet. ”Blir A-klass”.

Krönika

Det är dags att ge stadens hjärta mer grönt liv!

Monica Bruvik om att vi länge tog grönskan för givet. ”Det krävs mod, långsiktighet och samarbete för att skapa en grön stad.”

AMF:s hotellplan vid Marievik växer

FV berättar om hur planerna förändrats. Berör nu hela tre fastigheter.

Planerar sälja för 8–10 miljarder

Attraktivt område vid tullgränsen i Stockholm. Planerna möter kritik.

Tillbaka till förstasidan