Tredje AP-fonden satsar på Finland

Annons

Redito köper fastigheter för över halva miljarden. Den kooperativa handelskoncernen HOK-Elanto har genomfört en stor sale-leaseback-affär med fyra handelsfastigheter i Helsingforsområdet. Köpare till fastigheterna är Redito som gör det för Trophi Fastigheters räkning, Tredje AP-fondens helägda fastighetsbolag. Fastigheterna omfattar totalt mer än 40.000 kvm uthyrningsbar handelsyta. Ingen köpeskilling kommuniceras av parterna med Fastighetsvärlden erfar att affären överstiger en halv miljard kronor. Det är den första affären som Redito gör i Finland och man kommer nu att öppna ett lokalkontor i Helsingfors.

–Vi siktar på att utöka vår finska portfölj under de kommande åren kommenterar Jan Björk, Reditos VD, affären.

HOK-Elanto hade Newsec som rådgivare medan Catella var rådgivare till Redito.

För Tredje AP-fonden är detta det andra förvärvet i Finland på kort tid. Strax före jul gjorde även dotterbolaget Hemsö sitt första förvärv där.

Fastighetsvarlden Idag 2014-01-08

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

128 stängda förskolor i 15 största kommunerna

FV kartläggning. Det sker nedläggningar i snabb takt när det gäller förskolor. FV har kollat läget i de 15 största städerna.

Coworking

Branschorganisation instiftar nytt coworkingpris

Fristående pris ska framhäva hela branschen.

Stockholms Hamnar om att öppna upp kajerna

Knyter ihop stort utvecklingsområde.

”Mängden av satsningar gör området jätteintressant”

Miljardaffär kan leda till fler affärer. Kämpar mot oväntade vakanser. Gör sin sista satsning.

Tar över Set Up

30 anställda. Bakgrund från de stora fastighetsbolagen.

Kan ta rygg på Ericsson

Söker i både vakanstyngd stadsdel och i hett område.

Krönika: Mona Kjellberg

Plötsligt var jag mitt i samhällskrisen

Om bristen på boenden och om en förälder som är rädd och ensam i en lägenhet som en gång varit trygg men som Alzheimers sjukdom sakta gjort obegriplig.

Bakslag för hotellsatsning i Malmö

Planerade tillsammans spa-hotell med 180 rum.

Köper 227 lägenheter av ByggVesta i Malmö

Utökar sitt bestånd i Sege Park.

Nordr igång med sitt största projekt någonsin

650 bostäder och 25 000 kvm lokaler.

Köper i Halmstad och passerar 25 miljarder

Snabbväxaren gör ytterligare ett förvärv. Letar ytterligare affärer.

Innovation Properties köper byggrätter i Nacka

Klassisk arkitektur i Gustavsvik.

Tillbaka till förstasidan