Tosito slår till igen i Nässjö

Tosito fortsätter expandera och förvärvar ytterligare en logistiktomt i Nässjö Kommun – denna gång om 120.000 kvm,

Annons

I onsdags meddelade Tosito att man har köpt logistiktomten Lagret 2, tillsammans med dagens affär blir det en total logistikmark om 200.000 kvm i Nässjö.

Fastighetsbolaget har nu köpt en logistiktomt av Arwidsro vid namn Lagret 3.

Tomten är 120.000 kvm och har ett bra logistikläge bredvid Sveriges största inlandsterminal (dryport), stambanan med dagliga tågskyttelförbindelser till bland annat Göteborgs hamn och Europa och bara 25 minuter till E4:an.

Nässjö kommun attraherar både företag och organisationer som vill ha bra pendlingsläge i Region Jönköping och attraktivt läge i Sverige och Skandinavien. Det är ett område som lämpar sig väl för industri- och logistikverksamheter och sedan tidigare finns det en rad olika satsningar som pågår i det attraktiva Nässjö. Detaljplanen är färdig och byggnation planeras att påbörjas inom kort.

– Vi tror på Nässjö och ser en stor tillväxtpotential i kommunen. Vi är glada att få möjligheten att få en större logistikyta bestående av två tomter, detta ger oss ännu bättre möjligheter att utveckla och bygga något riktigt bra på området. Vi tackar även Arwidsro för enkel och trevlig affärsprocess, och ser framemot fler affärer tillsammans säger Tommy Fritz, VD Tosito

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan