Topplägenhet i Karlatornet såld till rekordpris

Den andra av Karlatornets två topplägenheter är nu såld. 365 kvadratmeter fördelat på tre våningar på 245 meters höjd är vad köparen får för köpesumman 66 miljoner kronor.

Annons

Totalt finns det fyra lägenheter högst upp, men två av dessa är lite finare och större – och dyrare – och nu är alltså båda dessa sålda. Den ena har sedan tidigare skrapans initiativtagare, Ola Serneke, själv köpt för några år sedan.

Detta är innehållet i den nu sålda lägenheten:

Sex rum, eget spa med bastu och pool samt en takterrass på 71 kvadratmeter är andra kvaliteter i den nu sålda penthouse-lägenheten på toppnivån i Nordens högsta hus. Därutöver bjuds utsikt i tre väderstreck. Lägenheten sträcker sig över tre våningar på plan 71 – 73, har fönster från golv till tak och en takhöjd upp till 7,5 meter. Bostaden är en äganderätt och under sommaren 2024 beräknas lägenheten vara klar för inflyttning.

– Vi är glada över att ytterligare en bostad i Karlatornet är såld och givetvis är det extra roligt att det är den andra av de två topplägenheterna. Vi ser att intresset för lägenheterna är stort generellt och en sådan här försäljning hoppas vi förstås kan bidra till ytterligare intresse, säger Ola Serneke, vd Serneke Invest och själv ägare till den andra topplägenheten.

Köparen, som vill vara anonym, är brittisk medborgare med familjeband till Göteborg och yrkesmässiga kopplingar till en nordisk marknad.

– Köparen ser Karlatornet och Göteborg som ett fantastiskt spännande boende och ett perfekt alternativ i den livssituation som hen befinner sig i. Lägenheten är ett verkligt unikt boende, som inte har någon motsvarighet i hela Europa vill jag påstå, säger Niklas Berntzon, mäklare för den genomförda försäljningen på mäklarfirman ESNY.

Vill du gå en virtuell rundvandring i topplägenheten, klicka här (extern länk, 3D-miljö framtagen av visualiseringsföretaget TMRW)

Karlatornet får totalt 611 lägenheter. I dagsläget är 489 av dem sålda. Inflyttningen i Karlatornet inleds i augusti 2023 och beräknas vara helt genomförd cirka sex månader senare.

Byggnationen av Karlatornet befinner sig idag på våning 66 och har nått en höjd av 211 meter. Vid färdigställandet får Karlatornet 74 våningar och höjden 246 meter och blir därmed Nordens högsta byggnad och EU:s högsta bostadshus.

Karlatornet Penthouse pool.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Priserna på bostäder sjönk åter i december

Fem experter ger sin syn på utvecklingen för 2025.

Revelop värvar från Partners Group

Thomas Sipos: ”En viktig milstolpe i vår tillväxtresa.”

Vasakronan hyr ut 8.800 kvm

Tar över lokaler efter storbank som flyttar. FV berättar vilka som tappar hyresgäster.

Byrån växlar upp – värvar tolv specialister

Växer till totalt 140 medarbetare och har nu ett expertteam om totalt 20 medarbetare för frågor inom fastighet och entreprenad.

Corems glädje över 30.000 kvm efter tidigare bakslag

Förlängt två stora avtal.

Lämnar Revelop för C&W

Får toppjobb vid rådgivningsfirman.

Ny topp hos Stena

Tar över 9.000 bostäder och 250.000 kvm kommersiella lokaler

Prisrekord i Malmö – i vattennära läge

Läs om den aktuella lägenheten.

Miljardaffär på Östermalm

Stor transaktion i Stockholms innerstad i mål.

FV kartlägger: Så har Fabeges centrala bestånd ändrats

45 fastigheter har blivit 25. FV berättar om förändringen.

Nobbar försäljning: ”Pengar inte allt”

Populärt vattennära läge. Berättar för FV att försäljningsprocessen skjuts fram i två år.

Porträtt

Trivs i smått och stort

Han vill vara nära affärerna och blir rastlös när det inte händer något – även på semestern. Läs FV:s porträttintervju med Patrik Kallenvret.

SLP miljardköper – ”Vårt hittills största förvärv”

Förvärvar fem fastigheter för 1,4 miljarder. Säljaren avyttrar efter kort innehav.

Ericsson lämnar 33.000 kvm hos Corem i Kista

Lämnar ytterligare lokaler. FV berättade tidigare om att en byggnad om 20.000 kvm lämnats. Den stora sökprocessen fortgår. Arnhult kommenterar den aktuella fastigheten.

Tillbaka till förstasidan