I väntan på överdäckningen och skapandet av Centralstaden går Jernhusen igång med ett projekt för att lyfta övre hallen. Det handlar om Stockholms citys mest eftersatta område. Det ska bli nya gångvägar, ny restaurang och taxikön ska flyttas hit.
Det är alltså främst området vid Klarabergsviadukten som ska göras om, men även andra platser i närområdet berörs. Vid den övre hallen har det nästan sett likadant ut sedan 1950-talet med vissa förändringar när pendeltågstrafiken invigdes i slutet av 1960-talet. Sedan det 2005 bestämdes att pendeltågen skulle ner i en tunnel så har nästan inga investeringar gjorts. Det är nästan som att tiden stått stilla.
– Det är en deppig plats. Vi måste ta hand om byggnaden. Det vi ska göra nu är att skapa en helhet som hänger ihop och som är välkomnande, säger Daniel Markström, regionchef Stockholm vid Jernhusen.
Vid en rundtur med Markström i den övre hallen syns det fler spår från gamla tider. Här finns spärrlinjen för pendeltågen och enkelt övermålade biljettskyltar kvar.
I januari 2022 kunde Fastighetsvärlden berätta om Jernhusens planer på att överdäcka två stora spårområden vid Stockholms centralstation. Där ska fem nya kvarter skapas med stationsservice, kontor och hotell. Totalt cirka 150 000 kvm LOA och investeringen kan uppgå till cirka 40 miljarder kronor för inblandade parter. Möjlig projektstart är 2030 med färdigställande för hela området 2045.
Arbetet med att lyfta lokalerna i övre hallen görs i väntan på att det betydligt större stadsutvecklingsprojektet ska ta vid. Det som lappats och lagats lite till och från räcker inte.
– Det är en oerhört central plats. Det är egentligen en utmärkt kommunikationshubb eftersom man från övre hallen har direktaccess till alla plattformar, vilket nog få känner till.

Det är även här som den stora nya ingången till centralstationen kommer att ligga efter att det framtida megaprojektet är klart. Det kommer sannolikt att vara bland det sista som färdigställs i närområdet vid Klarabergsviadukten. Först kommer en stationsbyggnad att byggas på den norra sidan av Klarabergsviadukten i den överdäckning som sker där. När den är klar är det enligt planen dags att bygga den stora nya entrén till det södra kvarteret som bland annat kommer innehålla en stor stationshall med rulltrappor ner till plattformarna. Alltså där den ”lilla” övre hallen finns idag.

Men först ska alltså Jernhusen genomföra ett lyft av den övre stationshallen, den gamla pendeltågsingången. Arbetet har inletts med diverse avspärrningar utomhus, även om planen är att resenärer och besökare hela tiden ska kunna använda entrén under byggnationen.
– Vi ska bygga utan att det egentligen ska märkas. Det får inte störa flödena, säger Markström och berättar att arbetet kommer att delas upp i några etapper.
Det handlar om en lokalyta om totalt 2000 kvm där delar av ytorna idag inte är klimatiserade.
– Vi kommer att se över både ute- och innemiljöer. Målet är att tydliggöra den övre hallen som idag inte är en naturlig plats och inte alltid upplevs som en del av stationen.
De två entréerna vid Klarabergsviadukten kommer att slås ihop till en mer tydlig entré, väntsalen ska utökas, de nedgångar som finns till spåren ska lyftas fram och det ska även bli en ny toalettservice. Det blir butiker, service och en restaurang med långa öppettider.
– Det kommer att bli stor skillnad för besökare, säger Markström och berättar att det för Jernhusen även är ett hållbarhets- och återbruksprojekt.
Besökare kommer att se skillnader även utvändigt där Jernhusen ska försöka få till så mycket uteservering som möjligt vid det som idag är en taxiplats och väntplats.
Här vill Jernhusen skapa en riktig köplats för taxibilar (där det idag finns främst oregistrerade förare). Planen är att hela eller delar av den taxikön som finns vid Centralplan på Vasagatan ska flytta hit. För platsen där taxibilarna finns idag har Jernhusen andra planer.
– Vi skulle gärna se större uteserveringar där samt aktivitet på andra tider på året, exempelvis julmarknad.
Jernhusens investering för projektet är drygt 100 miljoner kronor. Allt ska vara klart sommaren 2027.
– Detta är en investering som vi gör som samhällsbyggare.

















