Per Taube och satsningen Scandinavian Xpo.

Taubes miljardsatsning: ”Det finns de som drabbats värre”

Nu skulle storsatsningen Scandinavian Xpo i Arlandastad öppnat – om det inte varit för covid-19. Satsningen som innehåller 40.000 kvm mäss- och möteslokaler var i det närmaste fullt uthyrt för ett bra tag framöver. Dessutom står en ny hotelldel i det närmast klar. Nu står allt ganska öde.
– Det är jättetråkigt det som hänt. Men jag är inte så orolig, det kommer bättre tider, säger ägaren Per Taube till Fastighetsvärlden.

Annons

Han har investerat totalt cirka 1 miljard kronor i projektet, inklusive förvärvet av fastigheten som tidigare var känd under namnet Eurostop. Fastigheten är nu ombyggd och utbyggd. Det finns tre stora mässhallar, varav två är nya och den tredje är Ica Maxis tidigare lokal. Till det har det skapats andra stora andra mötes- och konferensytor, och det hotell som är sammanbyggt med anläggningen har försetts med dubbelt så många rum.

Per Taube berättar att mötesanläggningen i princip var fullbokad för hela 2021 och att det även var mycket bokat för slutet av 2020, när man bokat färre event under en inkörningsperiod.

– Det var mycket bättre än vad vi vågat hoppas på ursprungligen. Nu vet vi inte vad som händer kring framtiden och viruset även om det är positiva nyheter kring vaccin.

Trots bakslaget så är Per Taube positiv inför framtiden.

– Det finns de som drabbats hårdare än vad vi gjort. Jag tycker mer synd om andra. Vi har haft 20 års uppgång inom fastighetsbranschen, med några få undantag. Vi har heller inte särskilt många anställda i det bolag som driver mässan, det är endast tre.

– För vår del hade det varit mycket sämre om pandemin slagit när vi skulle öppnat. Nu har vi ändå inte haft öppet. Men om det drar ut på tiden är det inte roligt, inte för oss och inte heller för alla som planerat event och möten här.

Under coronatiden har Arlandastad Holding, som ägs av Per Taubes bolag Gelba, hyrt ut flera av de tidigare lokalerna i den andra delen av det forna Eurostop. Han berättar även att den stora verksamheten vid Drive Lab så smått börjar nå de nivåer som fanns innan viruset slog till.

Läs även om Per Taubes strategi för att flytta hela Stockholmsmässan till Arlandastad och Scandinavian Xpo här.

Läs gärna även Fastighetsvärlden stora personporträtt på Per Taube, ur magasinet Fastighetsvärlden nr 11/2018. Den har rubriken Inget finlir i kalkylen.

Så här såg den nya anläggningen ut i mitten av augusti 2020. Till vänster syns en av de nya mässhallarna och till höger den gamla ”Eurostop”-delen. Foto: Fastighetsvärlden
En av de tre mässhallarna. Bild från i mitten av augusti 2020. Foto: Fastighetsvärlden.
Hotellet har byggts ut med en ny del. Vy från E4:an. Bild från juni 2020. Foto: Fastighetsvärlden.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skogsfastigheter för 62 miljarder till börsen

Innebär ny möjlighet att sprida riskerna med ytterligare en fastighetstyp.

Prisma förvärvar för 340 mkr

Växer med fem handelsfastigheter i södra Finland.

Skanska säljer kontorshus för 680 mkr

Skanska har sålt den andra etappen av kontorskomplexet Centrum Południe i Wrocław, Polen, för EUR 62M, cirka 680 miljoner kronor. ...

John Mattson säljer i Hägersten

Bostadsfastighet avyttras för 53.000 kronor per kvm i närförort till Stockholm.

Porträtt

Ratad nisch blev guldgruva

Svenska Handelsfastigheters vd ser jobbet som en hobby när jakten på lågprisfynd och stora hyresavtal fortsätter.

Bostäder går bäst i år – tydlig värdeutveckling

Kontorsfastigheter fortsätter att tappa. Klargörande lista över hur bolagens profil påverkat värdeutvecklingen.

Familjeägt bolag köper inom tullarna igen

Förvärvar bostadshus på Kungsholmen för 77.000 kronor per kvm.

Krönika

Utveckla olivolja med samma recept som fastigheter?

Andreas Eneskjöld tar Arbequinaträd från fastlandet till Mallorca. ”Ett lyckat recept för fastighetsaffärer kan vara att utveckla och förädla något som redan finns, men även att tillföra ett nytt tänk från utsidan.”

Vakansen för kontor minskar i Göteborg

En betydande nyproduktion har skickat upp vakansgraden i Göteborg rejält. Med färre projektstarter har trenden nu brutits.

Thon lägger bud på Thon

Norska Thon Eiendomsselskap med fastigheter för 55 miljarder på väg bort från börsen. Fyra svenska köpcentrum ingår.

SBB:s omvandling – bit för bit

Stora affärer och iskyla i skuldförhandlingar.

Castellum storbantar – skär i ledningsgruppen

Stor nedskärning på huvudkontoret när 45 tjänster ska bort.

SBB i megatransaktion för 32 miljarder

Norska PPI tar över samtliga samhällsfastigheter som SBB fortfarande äger.

Stigande priser på privatmarknaden enligt SHB

Ökad köpkraft och minskad osäkerhet ger positiv skjuts.

Tillbaka till förstasidan