Sveriges Skolledare tecknar avtal i Rymden

2023 öppnar kontorsfastigheten Rymden vid Slussen efter en omfattande renovering av det tidigare Tyrénshuset. Nu har Sveriges Skolledare tecknat hyresavtal med fastighetsägaren Gemfast.

Avanti har varit rådgivare till Gemfast.

Rymden har utvecklats för att erbjuda en inspirerande och unik kontorsmiljö för företag av alla storlekar. Här kan hela våningsplan hyras av företag med ett hundratal anställda, medan fastighetens coworkingdel är skapad för allt från enmansföretag till 20 personer. Nu kommer den nybildade fackliga organisationen för ledare inom utbildningsväsendet, Sveriges Skolledare, att flytta in i Rymden i mitten av mars 2023.

Förhyrningen omfattar 202 kvadratmeter.

– Vi på Sveriges Skolledare ser fram emot att få starta upp det nya förbundet i moderna och ändamålsenliga lokaler vid knutpunkten Slussen. Just nu pågår arbetet för fullt med att inreda det nya förbundskansliet i enlighet med det varumärkesarbete som pågår parallellt. Vi ser fram emot att i mars välkomna medlemmar, förtroendevalda och samarbetspartners till Sveriges Skolledares kansli i fastigheten Rymden, säger kanslichef Maria Andrén Bergström

Sveriges Skolledare är den nya fackliga organisationen för ledare inom skolväsendet. Sveriges Skolledare bildas 1 januari 2023.

Alla våningsplan i det som ska bli Rymden totalrenoveras just nu inför förvandlingen till inspirerande och lekfulla kontor. Utöver Sveriges Skolledare kommer co-workingaktören Helio och spelutvecklaren Hazelight att flytta in under 2023.

– Rymden är ett hus skapat under pandemin och utvecklat för att fungera efter den. Från första idéskiss har vi haft ambitionen om att skapa en mötesplats med service, gemenskap och flexibilitet på en helt ny nivå. Det är en vision som vi har byggt in i husets DNA. Nu lägger vi ytterligare en pusselbit i vårt spännande pussel i och med att Sveriges Skolledare flyttar in, säger Stefan Lindhoff, vd på Gemfast.

Gemfast äger, förvaltar och utvecklar fastigheter, kontorslokaler, butiker, hotell och bostäder i Stockholm, Göteborg och Åre.

Missa inte! Hotell & Fastigheter 2023

Onsdagen den 11 oktober arrangerar Fastighetsvärlden det populära och årligen återkommande seminariet Hotell & Fastigheter. Vik gärna datumet redan nu! Program kommer under försommaren. Eventet äger rum på Grand Hôtel i Stockholm.

Fler Nyheter från förstasidan

Så blir utsiktsvåningen – ”Blir en kassako”

Ola Sernekes kalkyl för 100 miljoner kronor per år.  230 meter upp. Nya innovationen. Jämför med Burj Khalifa.

Lista: Priserna för att åka upp i världens högsta

Fastighetsvärlden listar 25 världskända skyskrapors utsiktsplatser.

Karlatornet nära sin högsta höjd – stål i toppen

Endast ett våningsplan från taklagsfest. Ny strategi högst upp. Läs även om försäljningsläget och framtiden.

Säljer bostäder för 605 mkr – hela 8% under värdering

Stor bostadsaffär med tio fastigheter i Stockholmsområdet.

Speljätten Star Stable flyttar till AMF:s Fatburen

Fastighetsbolaget har hyrt ut mer än totalt 30.000 kvm till spelutvecklare.

SBB slår tillbaka: ”Vi klarar räntetäckningsgraden”

SBB rasade 27 procent på börsen under onsdagen. 95 procent ner sedan toppen.

Bildextra: Hos Pophouse högt upp i Hötorgsskrapa

Björn Ulvaeus bolag har flyttat in hos AMF Fastigheter. Se hur det ser ut.

Konsultprofil i ny roll

”Det är jättekul”. Berättar om den nya utmaningen.

Nytt börsbolag säljer för halv miljard i 08-området

Offensiv aktör köper. Nybyggda bostäder nära Stockholms innerstad i transaktion.

DI: Regeringen i samtal om fastighetsaffärer

Finansmarknadsminister Niklas Wykman bekräftar.

Ilija Batljan Invest skjuter upp räntebetalningar

Den ändrade vinstutdelningen i SBB ställer till det för Batljans moderbolag.

Realplay

Behöver detaljplanerna bli mer flexibla?

En inte helt enig trio diskuterar om det behövs förändringar i lagar och detaljplaneprocessen för att kunna vara gå komma vidare med hållbarhetsperspektivet när områden behöver förändras.

Besqab nere på en tredjedel – och noll startade byggen

Vd:n nöjd med tanke på de stora utmaningar som finns.

Nya strategin slår igenom – 500 bostäder på spel

Köpcentrumbolag i affär en bit ifrån sitt köpcentrum. Affär för 310 miljoner kronor.

Tillbaka till förstasidan