Svenska Hus köper industrifastighet utanför Göteborg

Svenska Hus förvärvar Flexator AB:s industrifastighet i Gråbo utanför Göteborg – med 13.331 kvm uthyrningsbar yta.

Annons

Byggnaden uppfördes 1967 och har använts för att producera moduler och bodar i olika utföranden fram till idag. Tllträde för Svenska Hus planeras till den 14:e oktober.

– Närheten till Lerum och Göteborg samt det faktum att det är en stor fastighet på 72.621 kvm med positivt planbesked för bostäder gör detta till en intressant utvecklingsfastighet, säger Peter Stalfors, transaktionsansvarig på Svenska Hus.

Fastigheten ligger i naturskön omgivning mellan Olstorps villabebyggelse och Stora Lundby kyrka på Olstorpsvägen 3 i Gråbo. – Gråbo Centrum har dessutom fått ett ordentligt ansiktslyft de senaste åren.

– Detta ligger helt i linje med vår strategi, att förvärva långsiktigt med utvecklingspotential. Området har en spännande tid framför sig och vi är nöjda över att ha förvärvat en fastighet med stor potential och många möjligheter, säger Daniel Massot, vd Svenska Hus.

– Vi är mycket glada över att Svenska Hus förvärvat vår fastighet och vi är övertygade om att Svenska Hus kommer att bidra positivt till den fortsatta expansionen av företagsverksamheten i området, säger Johan Lilja, CFO, Flexator AB.

Juridiskt ombud i avtalsförhandlingarna var Lindahl Advokatbyrå genom Filippa Wallin och affären mäklades av Länsförsäkringar Fastighetsförmedling Kommersiellt genom Jan Erik Äng.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Här vill Nordfeldt bygga 200 bostäder

Vill knyta ihop område i nordvästra Stockholm med nya bostäder.

Konkursad klädkedja får ny ägare

Två butiker räddas av växande modekedja, två återstår, och en har lagts ner.

Regeringen höjer rot-avdraget

Kraftig, men temporär, ökning inför vårbudgeten.

Ingen dans för Balder

Prestigeprojekt drar ut på tiden och nu slopas planer på ny danslokal – i alla fall tillfälligt.

Konkurs i ökänt hotell

Ingick i Oscar Properties paketdeal med Erik Selin. Nu lägger operatören ner verksamheten.

Realy rekryterar förvaltningschef

Snabbväxande Realy Bostad tar kompetens från Einar Mattsson.

Vill vara bäst på det oväntade

FV Fokus. FV frågar ut Johanna Munck af Rosenschöld vd på Strategisk Arkitektur. Om att använda workshops och dialog som verktyg. Vad man bör tänka på när man handlar arkitekttjänster. Om att vara relevant i en digitaliserad framtid

Affärsanalys

Förynglingen av Fabege

Transaktionsmarknaden i Stockholm har åter god fart. Här analyserar Eric Rusk på Savills en affär på Östermalm.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Tillbaka till förstasidan