Svedberg förvärvar tre handelsfastigheter
Tvättbjörnen, med Stig Svedberg som ägare, fortsätter att förvärva fastigheter inom utvalda handelssegment. Nu har bolaget förvärvat tre fastigheter med K-Rauta som hyresgäst.
Totalt innehåller fastigheterna 24 800 kvm lokaler. Säljer gör Mercada som ägs av AMF, Keslo och Ilmarinen. FV bedömer köpeskillingen till drygt 200 miljoner kronor.
Cushman & Wakefield var säljarens rådgivare.
– Det är tre fastigheter av högsta kvalitet där hyresgästen står för både yttre och inre underhåll. Det är en bra affär för oss. Med ytterligare någon så hoppas jag nå en miljard i fastighetsbestånd till sommaren, säger Stig Svedberg, som tidigare vid två tillfällen sålt av hela sitt fastighetsbestånd.
Affären berör fastigheterna Bronsdolken 1 i Umeå, Slagsta 1:24 i Eskilstuna och Slåttern 5 i Halmstad.
Tvättbjörnen har även tidigare, på hemmaplan i Sundsvall, köpt K Rautas fastighet i handelsområdet Birsta från just Mercada. Det AMF-delägda bolaget köpte fastigheterna 2015 som del i en större paketaffär om 6,1 miljarder kronor.
Tvättbjörnens fastighetsbestånd finns fanns tidigare i Sundsvall och Gävle. Genom de tre nya orterna äger Svedberg fastigheter längre från basen i Sundsvall än han någonsin gjort.
Vid sidan av direktägandet i fastigheter har Svedberg ett ungefär lika stor innehav i värdepapper. Där har hand bland annat placerat i Balder, Diös, Castellum och Klövern (samt onoterade Slättö). Hans tyngsta aktieinnehav finns dock i Volvo, Telia och Swedbank.