Sveafastigheter säljer för 4,3 mdr till ny ”Sverigeälskare”

Fastigheter för 2,5 miljarder i Sverige – Fyra fastigheter nära Ikea. Sveafastigheter har sålt en fastighetsportfölj omfattande större delen av de resterande tillgångarna i Sveafastigheter Fund III. Fastighetsvärdet av portföljen uppgår till 450 miljoner euro, motsvarande nästan 4,3 miljarder kronor.

Portföljen köptes av Partners Group, en global kapitalförvaltare med huvudkontor i Schweiz, via en s.k. secondary transaction på uppdrag av dess investerare.

Portföljen utgörs av 97 fastigheter inom handel, kontor och hotell i Sverige och Finland, med en total uthyrningsbar area om 360.000 kvm, varav ungefär hälften av ytan finns i Sverige. Av fastigheterna finns 60 i Sverige.

Fastighetsvärlden bedömer att värdet på fastigheterna i Sverige är ungefär 2,5 miljarder kronor.

Rådgivare på säljarens sida var Leimdörfer och Roschier och på köparens sida Wistrand och PwC. Den seniora finansieringen tillhandahölls av Nordea och pbb Deutsche Pfandbriefbank.

Partners Group har gett Sveafastigheter uppdraget att fortsätta förvaltningen av portföljen, vilket även var fallet med den SEK 3,2 miljarder portfölj som Partners Group köpte från Sveafastigheter Fund II i augusti 2015, läs mer här.

Utöver det tidigare förvärvet från Sveafastigheter har Partners Group på kort tid även förvärvar från Niam (läs mer här) och Profi (läs mer här).

Enligt Fastighetsvärldens summering och källor från de tidigare transaktionerna har Partners Group under de senaste 18 månaderna köpt fastigheter i Norden för cirka 12 miljarder kronor, varav 6,2 miljarder kronor i Sverige.

Johan Tengelin, VD, Sveafastigheter:

– Vi är mycket nöjda med att ha sålt ytterligare en stor portfölj ur en av våra fonder till Partners Group och att ha åstadkommit ett utmärkt avslut för våra investerare i Sveafastigheter Fund III. Dessa två portföljförsäljningar verifierar intresset för den nordiska fastighetsmarknaden hos internationella investerare. Vi är glada över att fortsätta förvaltningen av tillgångarna och ser fram emot att utveckla vårt samarbete med Partners Group.

Fastighetsvärlden kan berätta att det ingår fyra handelsfastigheter i beståndet som ligger nära Ikea i tre olika städer. I Kalmar finns fastigheterna Bilen 10 och Alhagen 2 (på Hansa, med ett flertal kända varumärken som hyresgäster. Sveafastigheter har tidigare sålt fastigheten till AXA för att senare köpa tillbaka till ett förmånligt pris), i Sundsvall finns fastigheten Ljusta 2:18 som ligger i Birsta och i Västerås finns fastigheten Travervagnen 4 i Erikslundsområdet (med bland annat XXL och Media Mark som hyresgäster).

I affären ingår även ett antal hotellfastigheter, varav två i Stockholmsområdet, en vid Arlanda och en i Hägersten.

Fabian Neuenschwander, Senior Vice President, Partners Group:

– Följande vårt tidigare förvärv från Sveafastigheter så har vi tagit tillfället att på uppdrag av våra investerare köpa ytterligare en portfölj med kassaflödesgenererande nordiska fastigheter. Vi tror även fortsättningsvis att de nordiska marknaderna är väl positionerade för goda resultat och ser en potential för ytterligare värdetillväxt i de fastigheter som vi har köpt. Liksom tidigare så har vi säkerställt ett attraktivt pris för våra investerare och tecknat ett nytt portföljlån som ger goda förutsättningar för nästa fas av tillväxt.

Portföljerna ur Sveafastigheter Fund III 

1.       Norse Hospitality Sweden Hotels
2.       Big Box Sweden Sweden Retail
3.       Grocery Stores Sweden Sweden Retail
4.       Hamina Logistics Finland Logistics
5.       Delta Auto Finland Retail
6.       City Center Finland Office
7.       Big Box Finland Finland Retail

Tillträdet genomfördes den 18 februari.

Sveafastigheter Fund III lanserades 2010 och stängde för investeringar 2011, med EUR 317 miljoner i eget kapital. Fonden har fokuserat på fastigheter med potential för värdetillväxt i Sverige, Danmark och Finland. Fyra portföljer (Grocery Stores Finland, Högkullen Assisted Living, Park Vallila and Copenhagen Residential) av de ursprungliga tolv har framgångsrikt avyttrats under de senaste två åren.

Efter försäljningen till Partners Group återstår Linnéuniversitetet i Kalmar som enda kvarvarande portfölj i Sveafastigheter Fund III. Nyligen hölls ett första spadtag för projektet där Sveafastigheter tillskapar och bygger om 19.000 kvm utav de 23.000 kvm som omfattas av det 20-åriga hyresavtalet med Linneuniversitetet. Enligt uppgift har Sveafastigheter två år kvar på den tredje fonden – där alltså nästan alla fastigheter är sålda.

Fastighetsvärlden Idag 2015-02-18

Fler Nyheter från förstasidan

Ännu en nyemission – Nivika fyller på

Befintliga ägare späds ut med 25 procent när bolaget tar in 750 mkr via en riktad nyemission.

Exklusiv föråkare på bostadsmarknaden

Test för investerarmarknaden. Bostadsfastighet i Lärkstaden till salu

Skanska vinner kamp om kommunhus – säljer till Vacse

C.F. Møller Architects har ritat huset. 5.300 kvm BTA.

Utses till ny region-vd för Castellum Väst

Efterträder Mariette Hilmersson. Blir ansvarig för 30 miljarder.

Brunswick hyr 1.600 kvm av Humlegården

Lämnar The View. Tar över lokaler efter Stockholms Handelskammare.

Lars Göran Bäckvall avliden

Medgrundaren till NP3 och tillika styrelseledamoten i bolaget och i Emilshus har avlidit.

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Tillbaka till förstasidan