Sveafastigheter köper åter två handelsfastigheter som bolaget tidigare utvecklat. Till höger på bilden syns Ikea och överst den nya fotbollsarena, Guldfågeln Arena. Bild: Catella.

Sveafastigheter köper tillbaka Hansa City i Kalmar

Annons

Återköper handelsfastighet från AXA. Sveafastigheter Fund III förvärvar del av Hansa City i Kalmar, med en uthyrbar area motsvarande 27.000 kvm, i samarbete med P&E Fastighetspartner AB. Säljer gör en tysk fastighetsfond förvaltad av AXA Investment Managers Deutschland GmbH.

Det handlar alltså om samma två handelsfastigheter som Sveafastigheter Fund I utvecklat och som såldes till AXA i december 2008. Köpeskillingen då var 420 miljoner kronor. Priset nu är hemligt.

Kilpatrick Townsend, PwC och WSP har varit rådgivare till Sveafastigheter och Catella var säljarens rådgivare i affären. Bankfinansieringen kommer från den tyska banken Helaba.

– Vi ser det här som en möjlighet att förvärva en stabil och väletablerad retailportfölj, som vi har mycket god kännedom om, i ett utmärkt läge, säger Simon de Château, verkställande direktör för Sveafastigheter. Hansa City har haft en enastående utveckling sedan det öppnades och vi tycker att det är ett av de bästa handelsområdena i södra Sverige.

Fastigheten ligger nära Ikea och Sveafastigheter köpte marken 2005 – innan Ikea hann köpa marken för att Ikano skulle bygga handelslokaler, se relaterad länk till höger om Ingvar Kamprads brev till Kalmar kommun.

Hyresgäster i den berörda delen av Hansa City är Bauhaus, Plantagen, El-Giganten, Rusta, Sova, Jysk, Cervera, Hemtex och Mairo.

Fastighetsvärlden Idag 2013-05-23

Bild: Catella.
Hansa City utanför Kalmar. Bild: Catella.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Ökad konkurrens och konsolidering av ytor

Investerare står inför utmaningen att hitta en balans mellan risk och avkastning.

Pembroke vill bygga 7.000 kvm i CBD

Omfattande expansionsprojekt på gång mitt i centrala Stockholm.

Tvärnit för förskolor

Ställer in fyra av fem byggen. Lägger ner 16. Flera städer drar i handbromsen.

Hon blir ny vd vid Micasa

Bakgrund från bland annat NCC.

Grönt ljus för Qarlbos nya Hasselbacken

Två nya huskroppar ska byggas invid huvudbyggnaden. FV berättar hur det nya förslaget ser ut – en halvering.

Tingsvalvet köper för 200 mkr

Direktavkastningen uppgår till knappt 7,5 procent. Fullt uthyrd efter padelkonkurs.

Västerås glöder med miljardprojekt

Allt fler investerare flockas kring orten i sina framtidsspaningar.

Björn Lindblad, vd Mio

Mio vill öppna 3 butiker i Stockholm

Letar flera butikslägen i centrala Stockholm. Vill även bli större fastighetsägare.

Se video: ETC Byggs Johan Jenny Ehrenberg

Från Fastighetsvärldens seminarium Bostadsdagen 2025. Exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Utvecklar med ett stadigt öga på historien

FV Fokus. FV frågar ut AIX Arkitekters vd Erik Torvén.  Betydelsen av se bakåt för att hitta rätt väg fram. Ökad efterfrågan på estetisk höjd. Expansionsplaner.

Bygger stort på spekulation – efter förödande brand

Tar plats i snabbväxande område. Ökar ytan med 30 procent.

Kluvet när det gäller kontorens uthyrning

Så ser investerarna på möjligheterna att hyra ut kontor, butiker och logistik framöver.

Tillbaka till förstasidan