Sveafastigheter växer i Stockholm genom förvärv av två bostadsfastigheter i Sätra och Bredäng. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 230 miljoner kronor, före avdrag för latent skatt. Säljer gör Mirmor.
Tango och Lindahls var rådgivare till säljaren.
Fastigheterna omfattar totalt cirka 11.000 kvm uthyrningsbar yta, fördelat på 137 hyreslägenheter. Det årliga hyresvärdet uppgår till cirka 16,2 miljoner kronor.
– Stockholmsregionen är en av Sveafastigheters viktigaste regioner både för långsiktig förvaltning och nyproduktion. Med detta förvärv får vi ett bra tillskott till vårt förvaltningsbestånd. Vi ser fram emot att ta hand om fastigheterna och skapa trivsamma hem för våra nya hyresgäster, säger Erik Hävermark, vd, Sveafastigheter.
Förvärvet avser tomträtterna Hållsätra 8 på Hållsätrabacken 9-27 (som innehåller 70 lägenheter) i Sätra och Sveaorden 2, på Ålgrytevägen 11-17 (67 lägenheter) i Bredäng.
Säljare i transaktionen var Mirmor Holding AB som styrs av Vogel och Härnblad. Tillträdet skedde 3 juni, 2025.
Efter förvärvet har Sveafastigheter i Stockholms län 2.523 lägenheter i förvaltning, 363 lägenheter i byggnation samt 5.403 lägenheter i projektutveckling.
