Sveafastigheter, Nacka.

Sveafastigheter byggstartar 87 hyreslägenheter i Nacka

Magdalena Andersson (S) sa under Almedalen att hon vill se fler hyreslägenheter i Nacka där hon själv bor. Nu kommer besked från Sveafastigheter att de ska göra just det: nu byggstartar bolaget 87 hyreslägenheter. Investeringen uppges gå på 222 miljoner kronor.

Annons

Sveafastigheter stärker sin närvaro i Stockholmsregionen med byggstart av 87 hyreslägenheter i Nacka. Projektet är det fjärde Sveafastigheter byggstartat det senaste året och är i linje med bolagets strategi att realisera utvecklingsportföljen med fokus på Stockholmsregionen.

– Att byggstarta i Nacka är ännu ett viktigt steg i vår ambition att erbjuda fler trygga och hållbara hem i attraktiva lägen. Vi har ett bra och långsiktigt samarbete med Nacka kommun och ser fram emot att välkomna hem nya och befintliga Nackabor till våra lägenheter när de står färdiga 2027, säger Erik Hävermark, vd, Sveafastigheter.

Lägenheterna som omfattar två till fyra rum och kök blir ett välkommet tillskott av bostäder för alla åldrar i ett område med god tillgång till service och publika kommunikationer. Projektet uppförs enligt certifieringen Miljöbyggnad Silver och kommer att inkludera funktioner som uppmuntrar till hållbara resvanor, såsom cykelverkstad och cykeltvätt.

– Det här är mer än ett spadtag – det markerar ytterligare ett steg i den utveckling som förverkligar vår vision om ett Nacka där fler kan bo med både naturen inpå knuten och tillgång till stadens puls. Med Sveafastigheter som engagerad byggaktör tar vi ännu ett steg mot att bygga framtidens trygga och levande livsmiljöer, säger Mats Gerdau (M), kommunstyrelsens ordförande.

Inflyttning beräknas ske under det andra kvartalet 2027. Den uthyrningsbara arean uppgår till 4.325 kvm. Investeringen bedöms uppgå till 222 mkr. Efter att projektet färdigställts beräknas fastigheten tillföra ett årligt hyresvärde om 14,4 mkr.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lyckades vända konkurs till svarta siffror

Tvingades försätta sju coworkinganläggningar i konkurs under 2025.

Southbay köper från MG – når totalt 4 miljarder

Når 230.000 kvm efter att utökat med 35.000 kvm.

Krönika

Överskottets tid är förbi

”Det slutar aldrig väl. Förr eller senare måste notan betalas.”

Newsec IM värvar från Oljefonden

Max Barclay: ”Hans erfarenhet och ledarskap blir avgörande för att driva tillväxt och vidareutveckla vår investeringsförvaltning”.

Slopar kontorsskrapa och gör om högt välkänt hotell

Fastighetsägaren berättar för FV om planerna.

Intea förvärvar från Areim för 140 mkr

Finns nytt hyresavtal på 6.600 kvm och en total byggrätt på 16.000 kvm.

Sveafastigheter Orminge, Nacka

Sveafastigheter vann dubbelt – läs om alla bud

Läs om prisnivåerna i elva bud och vilka bolag som lämnat anbud. Totalt 240 bostäder.

Johan Signer lämnar vd-jobb vid Set Up och två slutar

Gustav Källén: ”Vi vill hitta en positiv kraft framåt”.

”Vi har haft ett rekordintresse”

Den specifika utsikten och läget som värderas högst. 110 meter högt. Nästa utmaning för det nya landmärket.

Primula förvärvar för 175 mkr inom tullarna

Prisnivån motsvarar en förräntning om ca 2 procent.

Ökar till 21 procent i 3-miljardersbolaget

Vd:n till FV: ”Det är rabatt på aktien och på det sättet är det billigare för oss att investera i samma bestånd”.

Lämnat Stureplan för NK

Det välkända varumärket gör en omedveten tidsresa.

Så blir priserna för Obos höga Stadsljus

195.000 kr/kvm högst upp. Drygt en tredjedel av bostäderna släpps nu.

Hon blir ny vd på Trianon

Nuvarande vd Olof Andersson tar klubban.

Tillbaka till förstasidan