Stort varsel hos Paretos andrahandshyresgäst

Eberspächer varslar stort i Nyköping. Fastighetsägaren, som är ett Paretobolag, sitter dock säkert eftersom det är Nyköpings kommun som står som motpart på hyreskontraktet – ända till år 2031. Kommunens hyressmäll kan bli 443 miljoner kronor, enligt FV:s beräkningar.

Annons

Storföretaget Eberspächer varslar 450 personer i Nyköping. Bolaget hyr lokaler i fastigheten Automobilen 1 som sedan i april 2017 ägs av Bråviken Logistik AB, ett av Pareto Securities bolag.

Bolaget förvärvade den då från Invesco som två år tidigare köpt från Alecta.

Eberspächer är dock inte Paretos hyresgäst. Det är Nyköpings kommun som står som står som motpart på hyreskontraktet. För ungefär två tredjedelar av ytan löper kontraktet till årsskiftet 2029/30 och för resten till årsskiftet 2031/32.

Kommunen i sin tur hyr ut lokalerna till Eberspächer. Så Paretobolaget sitter fortfarande i en mycket stark position. Kommunen har inte några avstegsmöjligheter från kontraktet.

Hyran är, enligt uppgift till Fastighetsvärlden, cirka 36,6 miljoner kronor per år, vilket motsvarar 816 kronor per kvadratmeter.

Enligt Fastighetsvärldens uträkningar, utifrån de båda hyreskontrakten, så är Nyköpings kommun därmed bundet att betala en hyra på totalt 443 miljoner kronor tills att hyreskontrakten löper ut. Till det tillkommer indexjusteringar.

Fastigheten i Nyköping är byggd i två etapper 2009 och 2011. Den uthyrningsbar lokalytan är 44.900 kvm och tomtytan är 89.000 kvm.

Nyköpings kommun kan nu försöka hitta en annan andrahandshyresgäst till den stora fastigheten eller försöka köpa sig fritt från hyreskontraktet. Det hela kan förstås lösa sig genom att varslet inte går igenom, om Eberspächer till exempel lyckas hitta en ny kund för att driva verksamheten vidare.

Eberspächer tillverkar bland annat fordonsvärmare och avgasrör. Varslet kommer efter att en kund (Daimler) valt att byta leverantör.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan