Storsala gör första förvärvet i Södertälje

Storsala har genomfört sitt hittills största enskilda fastighetsköp med Tellus 4 i Södertälje centrum. Tellus 4 är en förvaltningsfastighet med äganderätt och en total area om cirka 18 000 kvadratmeter. Säljare är Tellus Fastigheter.

Annons

Tellus 4 är en förvaltningsfastighet med äganderätt och en total area om cirka 18 000 kvadratmeter. Fastigheten är belägen i Södertäljes stadskärna, med kommersiella lokaler bestående av restauranger, handel, gym, kontor och parkeringsgarage. Samtliga i direkt anslutning till service och kollektivtrafik.

Affären stärker Storsalas fastighetsportfölj och markerar bolagets första etablering i Södertälje. Tidigare förvärv i Stockholmsregionen har bland annat genomförts i Täby, Tyresö, Hagsätra och Hässelby. Fastigheten har förutsättningar för vidareutveckling genom modernisering och ett mer effektivt lokalutnyttjande.

Fastigheten har bland annat Åhléns outlet, gym, guldsmedsbutiker och kontorshyresgäster. Stor hyresgäst har tidigare varit H&M som hösten 2024 meddelade att de skulle stänga – ett bakslag för Södertälje och gågatan.

Fastigheten har tidigare haft Tingsön Fastigheter, Nyfosa och Hemfosa som ägare. Den såldes 2021 för 220 miljoner kronor till Tingsön. Nu är det Tellus Fastigheter som säljer till Storsala. I styrelsen i Tellus Fastigheter finns Håkan Blomdahl och Gunnar Drougge.

– Förvärvet av Tellus 4 stärker vår portfölj med en förvaltningsfastighet som bidrar med stabila intäkter och möjlighet till förädling över tid. Etableringen i Södertälje är ett naturligt steg i vår fortsatta utveckling i Stockholmsregionen, säger Sofia Folstad, transaktionschef på Storsala.

Affären signerades och tillträddes i slutet av december 2025.

Förvärvet är i linje med bolagets långsiktiga strategi att investera i attraktiva och etablerade lägen med fokus på kvalitet, aktiv förvaltning och utvecklingspotential.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tre team vann hett område

Fult område ska få ett rejält lyft, Vatten- och citynära läge ska bli attraktivt.

Tillbaka till förstasidan