Foto: Brasseriegruppen, Niklas Nyman, Svenska Brasserier. Montage: Fastighetsvärlden.

Storkrögarna tar alltmer mark i Stockholm

Restauranggrupperna växer sig allt starkare på Stockholms restaurangmarknad. De senaste åren har flertalet öppningar skett i Stockholms innerstad. Drömhyresgäster brukar de kallas, men hur är egentligen relationen mellan restaurangägarna och fastighetsägarna?

Annons

De stora restauranggrupperna i Stockholm tar alltmer mark. Fastighetsvärlden har listat alla restauranger i Stockholms som drivs av fyra stora grupper – Svenska Brasserier, Stureplansgruppen, Brasseriegruppen och Bockholmengruppen. Ett 50-tal restauranger där flera är både anrika och folkkära. Fastighetsägare har all anledning att älska restauranggrupperna – ofta är hyresavtalen långa, och erkända restauratörer har en tendens att fylla lokalerna med gäster. Winwin med andra ord. Men vad säger krögarna om att älskas av fastighetsägarna?

Matilda Jackson, verksamhetschef och styrelseordförande för Svenska Brasserier, märker inte av att de skulle vara drömhyresgäster.

– Det märks i alla fall inte på hur vi generellt blir bemötta av fastighetsägarna. Men det är klart att fastighetsägarna älskar en hyresgäst som är beredd att investera enorma pengar i deras egendom och som dessutom går med på att betala ökad skatt för att fastighetsägarnas egendom genom det blir mer värdefull, säger hon till Fastighetsvärlden.

Läs hela artikeln och se FV:s kartläggning över ett 50-tal restauranger i magasinet #6/2024 här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Convendum beviljas förlängd rekonstruktion

”Bör räcka för att nå en skulduppgörelse”.

Slår till och köper för 550 mkr

Gör ytterligare ett förvärv i Sverige.

Bilder: JM trivs på halverad yta

FV tar pulsen när JM mellanlandar hos Fabege.

Får toppjobb vid Castellum

”Spännande projektportfölj i attraktiva lägen”.

Hon köper nära slottet

FV berättar om köparen till omtalad fastighet i Gamla stan.

”Bra läge att vara positiv till fastighetsaktier”

FV Fokus. FV frågar ut Johan Edberg, fastighetsanalytiker på Handelsbanken. Så går börsen framöver. Risker och möjligheter segment för segment. Favorit-vd på fastighetsbolagen.

”Mer troligt att hyresnivåerna sjunker något”

FV Fokus. Intervju med Nina de Besche om lokalhyresmarknaden. ”Väldigt många lokalalternativ”  Dags att ge upp? Förväntningarna på Avanti.

Capman köper från Mitsubishi

Målet är att riva och skapa 43.000 kvm nytt.

Krönika

Trump har en poäng

”Trump är något på spåren när han kritiserar den globala handeln.”

Jätteanläggning byggs ut till hela 220.000 kvm

Distributionscentret kommer att motsvara hela 40 fotbollsplaner.

Carolina Leeman, affärsenhetschef First Office. Kista.

Tar över efter Helio

Hyr 1.000 kvm i vakanstyngd stadsdel.

Säljer på Östermalm

Affär på Sibyllegatan. Tredje generationen avyttrar.

Staffan Unge får toppjobb

Det amerikanska bolaget gjorde Sverigepremiär i fjol med ett miljardköp.

Försäljning av centrum skjuts upp – igen

Andra gången, nu mindre överraskande.

Tillbaka till förstasidan