Alexander Johansson, asset manager på Storebrand Fastigheter. Foto: Storebrand Fastigheter

Storebrand först med att trygghetscertifiera hela sitt bostadsbeståndet

Storebrand Fastigheter är med det förvaltade fastighetsbolaget SPP Fastigheter först i Sverige med trygghetscertifiering av hela sitt bostadsbestånd via Svensk Trygghetscertifiering.

Annons

Initiativet att trygghetscertifiera hela bostadsbeståndet är en del av fastighetsbolagets ambition att sätta säkerhet och välmående i centrum för sina hyresgäster.

– Trygghet är en grundläggande förutsättning för ett bra boende. Trygghetscertifieringen är ett kvitto på de åtgärder vi gör kontinuerligt för att förbättra våra bostäder och bostadsområden för hyresgästerna, säger Alexander Johansson, asset manager på Storebrand Fastigheter som förvaltar SPP Fastigheters bostadsportfölj i en kommentar.

Certifieringsprocessen innefattar en noggrann utvärdering av olika faktorer som bidrar till att öka hyresgästernas trygghet mot brott. Detta inkluderar bland annat säker belysning, låssystem, brytskydd samt utförande av andra åtgärder som främjar säkerhet både i fastigheten och dess omgivning.

Certifieringen har genomförts av den oberoende aktörern Svensk Trygghetscertifiering.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Convendum beviljas förlängd rekonstruktion

”Bör räcka för att nå en skulduppgörelse”.

Slår till och köper för 550 mkr

Gör ytterligare ett förvärv i Sverige.

Bilder: JM trivs på halverad yta

FV tar pulsen när JM mellanlandar hos Fabege.

Får toppjobb vid Castellum

”Spännande projektportfölj i attraktiva lägen”.

Hon köper nära slottet

FV berättar om köparen till omtalad fastighet i Gamla stan.

”Bra läge att vara positiv till fastighetsaktier”

FV Fokus. FV frågar ut Johan Edberg, fastighetsanalytiker på Handelsbanken. Så går börsen framöver. Risker och möjligheter segment för segment. Favorit-vd på fastighetsbolagen.

”Mer troligt att hyresnivåerna sjunker något”

FV Fokus. Intervju med Nina de Besche om lokalhyresmarknaden. ”Väldigt många lokalalternativ”  Dags att ge upp? Förväntningarna på Avanti.

Capman köper från Mitsubishi

Målet är att riva och skapa 43.000 kvm nytt.

Krönika

Trump har en poäng

”Trump är något på spåren när han kritiserar den globala handeln.”

Jätteanläggning byggs ut till hela 220.000 kvm

Distributionscentret kommer att motsvara hela 40 fotbollsplaner.

Carolina Leeman, affärsenhetschef First Office. Kista.

Tar över efter Helio

Hyr 1.000 kvm i vakanstyngd stadsdel.

Säljer på Östermalm

Affär på Sibyllegatan. Tredje generationen avyttrar.

Staffan Unge får toppjobb

Det amerikanska bolaget gjorde Sverigepremiär i fjol med ett miljardköp.

Försäljning av centrum skjuts upp – igen

Andra gången, nu mindre överraskande.

Tillbaka till förstasidan