Choice blir operatör för det nya hotell som byggs på Geelys nya campus “Uni3 by Geely” på Hisingen i Göteborg. Det blir Choice andra nya hotell i närområdet.
Annordia har varit rådgivare till fastighetsägaren när det gäller att rekrytera en operatör.
Stordalen och Choice har sedan tidigare en större förhyrning alldeles i närheten, i låghusdelen i Karlatornet som håller på att byggas av Seneke och Balder. På fastlandssidan av älven har Stordalen för övrigt även ett kontrakt för höga hotell Draken som håller på att växa fram och som ägs av Balder.
Hotellet hos Geely som öppnar hösten 2022 blir en ny internationell mötesplats i hjärtat av det Göteborgska innovationsklustret på Lindholmen.
Hotellet som beräknas öppna hösten 2022 kommer att ha 254 hotellrum, två restauranger, två barer, konferensytor och wellnessavdelning.
Hotellet i Karlatornet innehåller 300 rum och Draken vid Järntorget 477 rum. De tre nya hotellen summerar alltså 1.031 nya rum. Och då har Stordalen och Choice sedan tidigare flera hotell i Göteborg, bland annat Post Hotel.
– Jag sa för några år sedan att Nordic Choice skulle fördubbla kapaciteten i Göteborg. Det är ett löfte till Göteborgarna som vi levererat på och överträffat med råge. Lindholmen är kanske en av världens mest intressanta innovationshubbar just nu inom trafiksäkerhet och grön utveckling och som nu får ytterligare kraft genom Geelys satsning på ett campus som kommer erbjuda både teknikutveckling och evenmangsupplevelser. Det som växer fram är oerhört spännande och i den vill Nordic Choice Hotels finnas med och bidra till att utveckla platsen så att den lever året och dygnet runt, säger Petter Stordalen ägare till Nordic Choice Hotels.
Läs merr om Choice och Stordalens alla hotellprojekt i Fastighetsvärldens kartläggning och intervju här.
Den 12.745 kvadratmeter stora hotellfastigheten på Geelys område är redan under uppförande och beräknas färdigställas så att hotellet kan öppna hösten 2022. Fastighetsägare är Geely.
– Lindholmen och Göteborg är oerhört viktigt för oss och därför vill vi ha en stark hotelloperatör som kan marknaden och som genom åren bevisat att man framgångsrikt kan bedriva en uppskattad verksamhet som lyfter området och skapar populära mötesplatser. Uni3 by Geely kommer att fortsätta att utvecklas de kommande åren och campuset kommer år för år bli en allt viktigare plats för innovation än vad vi ens kan föreställa oss idag. Ska vi lyckas med det så behöver vi göra platsen attraktiv för entreprenörer från hela världen. I det arbetet blir hotellet oerhört viktigt, säger Gang Wei, vd för Geelys fastighetsbolag GIC Management AB.
– Fastighetsägaren var väldigt tydliga med att de sökte en hotelloperatör som skulle ha kunskapen och kraften att etablera en restaurangverksamhet i huset som skulle hålla internationellt hög nivå. Vi har antagit den utmaningen och kommer när hotellet öppnar nästa år kunna ge stan dess absolut bästa och mest autentiska kinesiska a la carte restaurang. Enbart restaurangen kommer vara en anledning att besöka Göteborg och hotellet, säger Stordalen.