Vy över Åre.

Tagehus köper från Diös för 660 mkr i Åre

Diös avyttrar sex fullt uthyrda handels- och kontorsfastigheter i Åre med en total uthyrningsbar area om 31.335 kvm. Köpare är Tagehus Holding, där Johan Ljungberg är storägare. Transaktionen genomförs på bokfört värde. Därmed säljer Diös allt i Åre.

Annons

Colliers var rådgivare till säljaren. Hedman Modée & Partner var rådgivare till köparen.

Frånträde sker 1 december 2025.

Fastigheterna, som är belägna centralt i Åre, har ett årligt hyresvärde om 68 mkr och en uthyrningsgrad om 98 procent. Butik och restaurang står för 42 procent av hyresvärdet och största hyresgäster i beståndet är ICA, Coop, Polismyndigheten och Region Jämtland Härjedalen. Transaktionen sker i bolagsform och omfattas av marknadsmässigt avdrag för latent skatt samt ger en återföring av uppskjuten skatt om cirka 39 mkr.

Efter transaktionen äger Diös inga fastigheter i Åre.

-Vi har utvecklat beståndet de senaste åren genom löpande investeringar och nått en hög uthyrningsgrad. Då beståndet är relativt litet så blir marginalen, dvs. överskottsgraden låg. För att nå ytterligare förvaltningseffektivitet krävs stordriftsfördelar, något Tagehus nu får. Vi är glada att de tar över vårt bestånd och är övertygade att de kommer att ha en god relation med våra hyresgäster och fortsatt driva Åres utveckling framåt, säger David Carlsson, vd, Diös.

– Vi är väldigt glada att få förvärva detta bestånd av kommersiella fastigheter i Åre. Portföljen kompletterar vårt befintliga bostadsbestånd väl, ger oss nya utvecklingsmöjligheter och befäster Tagehus långsiktiga närvaro i kommunen, säger Johan Ljungberg, vd, Tagehus Holding.

Avyttringen frigör kapital för värdeskapande investeringar och förvärv. På bolagsnivå påverkas uthyrningsgraden med -0,2 procentenheter, överskottsgraden med +0,3 procentenheter och LTV med -0,9 procentenheter.

Transaktionen är villkorad av godkännande från Inspektionen för strategiska produkter, ISP.

Fastigheterna som berörs är: Mörviken 1:107, Mörviken 2:102, Mörviken 2:91, Totten 1:68, Åre Prästbord 1:76 och Åre Prästbord 1:37.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

HD avslår Zlatan Ibrahimovics överklagan

Utdragna hyrestvisten över.

Skandia säljer plötsligt två fastigheter

Två handelsfastigheter om totalt 12 000 kvm byter ägare. FV bedömer priset.

Fransk kedja stänger mitt i city

Stänger ner i absolut bästa läge.

Nya Selegio förvärvar fyra för ca 270 mkr

Når ett fastighetsvärde på strax under en miljard.

Hon vill utveckla den traditionella uthyrningen

Ska etablera nya affären och bygga team hos Savills.

Hon blir ny uthyrningschef på Skanska Stockholm

Skiftar bostäder mot kontor.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Kartläggning: Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Tillbaka till förstasidan