Stockholmsmässan blir paketombud

Från och med idag ställer Stockholmsmässan i Älvsjö om och blir ett tillfälligt paketombud.

Annons

Med en pågående pandemi och skarpare restriktioner, parallellt med förväntade rekordvolymer av e-handlade paket inför jul, öppnar Postnord nu upp världens största drive-thru-ombud. Utanför den 25.000 kvm stora mässhallen kan man från och med måndag den 30 november hämta upp sina julklappar utan att ens behöva lämna bilen.

– I denna pandemi vill Postnord göra allt vi kan för att förhindra en ökad smittspridning under en intensiv period då det väntas rekordhöga mängder paketleveranser. Med den enorma yta som Stockholmsmässan tillhandahåller kan vi ta emot och förvara en stor mängd paket och samtidigt erbjuda våra kunder säker upphämtning av paket och inlämning av returer, säger Mathias Olsson, chef för Postnords ombudsnät.

Från och med idag finns Stockholmsmässan Drive Thru valbart i flera svenska e-handlares checkout med möjlighet till att hämta eller returnera paket under perioden 30 november till 23 december. Öppningen av det nya ombudet sker för att möta den ökade e-handeln och de rekordvolymer av paket som väntas under årets sista månad. Detta samtidigt som smittspridningen i samhället ökar och det finns stor risk för köbildning hos Sveriges alla paketombud.

– Vi har behövt ställa om vår verksamhet i år och det här samarbetet är ett sådant exempel. Det här visar också på Stockholmsmässans helt unika förmåga att snabbt ställa om. Vi presenterade idén för PostNord och är glada att vi snabbt har fått till denna möjlighet tillsammans, säger Rikard Skärebo, produktionschef på Stockholmsmässan.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Domen: Endast ett av 19 områden får sänkt vakans

Andelen tomställt i Stockholms CBD ökat med 50 procent på ett år. Ett område sticker ut och har sänkt vakansen – och bedöms få ännu lägre siffror framöver.

Corem säljer åtta till Emilshus för 520 mkr

Börsbolagen gör stor affär i enskild kommun. FV berättar om fastigheterna.

JLL: Vändningen i Sverige överträffar övriga Europa

Thomas Persson: ”Fastighetscykeln har vänt. Investerarbasen har breddats och gapet i prisförväntningar är nu lättare att överbrygga.”

Bilder: Så återställs Stureplan

”Det här är ett av de mest intressanta projekt som jag har haft förmånen att delta i.”

Stänger sista butiken efter 110 år

Nu finns endast försäljning online kvar.

Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Missvisande från Mäklarstatistik – priserna stiger

Faktiska siffror visar en annan verklighet.

Skogestig om Hötorgsskrapan: ”Vi kanske var lite fega”

Redo för både köp och försäljningar framöver Convendums och WeWorks bakslag Mer resurser till uthyrning  Kritiken mot massmedia om Kista.

Bildextra: Så är nya Five Guys – expansionsplan

Hamburgerkedjan Five Guys har öppnat sin första enhet i Sverige, vid Sergels torg och i Wallenstams nyinköpta Femte Hötorgsskrapan. – ...

Ger upp – grönt ljus för storprojekt om 100.000 kvm

Jubel hos NCC och Fabege. Läs om planerna.

Sydkoreanskt bolag säljer för 450 mkr

45.000 kvm – med udda upplägg kring hyran. Femte ägaren på tio år.

Tillbaka till förstasidan