Hufvudstadens stora p-hus Parkaden vid NK och Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

Stockholms nya miljözon försenas – fem överklagat

Införandet av Stockholms nya miljözon försenas. Länsstyrelsen vill granska beslutet innan miljözonen träder i kraft. Det efter att fem bolag, varav tre fastighetsbolag, som bedriver verksamhet inom området har överklagat.

Annons

Stockholms rödgröna styre har beslutat att införa en ny miljözon klass 3 i en del av city. Det kommer att bli världens första miljözon som enbart tillåter elfordon, bränslecellsfordon och gasfordon med utsläppsklass Euro 6. För tunga fordon tillåts även laddhybrider med utsläppsklass Euro 6. Syftet är att komma till rätta med den dåliga luftkvaliteten.

– Avgaserna i city gör att luften är skadlig att andas, inte minst för gravida, barn och äldre. Det kan vi inte acceptera. Vi vill skapa ett Stockholms med lägre utsläpp och renare luft, säger Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

Fastighetsvärlden kan berätta att fem parter har överklagat.

Det handlar om Fastighetsföreningen Svensk Handels Hus U P A (Svensk Handel), Fastighets AB Oxtorgsgränd 1 (Einar Mattsson) och Hufvudstaden som yrkat på att Länsstyrelsen ska upphäva kommunens beslut. De två senare bolagen har i andra hand yrkat att föreskrifternas ikraftträdande ska senareläggas, med fyra respektive tre år.

Taxi Stockholm och Sirius Omsorg har i första hand yrkat att föreskrifternas ikraftträdande ska senareläggas med ett år och träda i kraft den 31 december 2025 och i andra hand yrkat att föreskrifterna ska upphävas.

Den nya miljözonen skulle träda i kraft 31 december 2024. Men flera aktörer har överklagat beslutet till länsstyrelsen, som nu har slagit fast att Stockholm behöver pausa införandet av miljözonen tills myndigheten har behandlat överklagan. Det innebär att startskottet för miljözonen förskjuts.

– Partier från vänster till höger i Stockholm har enats om att fasa ut bensin- och dieselbilar i innerstan. Jag kan bara beklaga att den omställningen försenas. Nu behöver vi analysera hur vi bäst kan gå vidare för att miljözonen ska vara på plats så snabbt som möjligt, säger Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

Aktuellt område.

Möjligheten att införa miljözon klass 3 skrevs in i svensk lag 2018. Enligt lagen har kommuner rätt att införa miljözoner i särskilt miljökänsliga områden med tät bebyggelse. Stockholms nya miljözon planeras i ett område där avgaserna gör att luftkvaliteten inte når upp till Världshälsoorganisationen WHO:s riktlinjer för kvävedioxider.

– Poängen med miljözoner är att göra Sveriges städer friskare. Vi har pekat ut ett område där tusentals stockholmare dagligen utsätts för skadliga avgaser. Självklart måste det vara lagligt att införa en miljözon där, säger Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

De överklagande parterna anser att tidsplanen för att införa miljözonen har varit för snäv. Lagstiftningen specificerar inte hur lång omställningsperiod som krävs för att få införa en miljözon. Stockholms trafikborgarråd anser att staden har gett tillräckligt god framförhållning för företagare och invånare som rör sig i city.

– Målet om en utsläppsfri innerstad lanserades 2021 och miljözonen i city aviserades för över två år sedan. Ingen kan påstå att omställningen av Stockholmstrafiken kommer som en överraskning, säger Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

Stockholms nya miljözon har tidigare granskats och godkänts av EU-kommissionen.

Hufvudstadens parkeringshus vid NK. Dit kan endast elbilar ta sig om miljözonen går igenom.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Motstridigt besked: Brist på lokaler i CBD

Efterfrågan har ökat rejält inom segmentet.

Uppsala kommun och Länsstyrelsen i konflikt

Regeringen får avgöra utdragen process om centralt område.

Strategisk Arkitektur flyttar till landmärke

Lämnar city för Södermalm.

Skanska säljer byggrätter för 290 mkr till Obos

Nästan 200 bostäder planeras.

Hufvudstaden om upprivna miljözonen: ”Välkommet”

”Beslutsunderlaget har inte varit tillräckligt genomarbetat.”

Lovable hyr av AMF i Urban Escape

Gör stor förhyrning i centrala Stockholm. FV berättar om lokalerna.

Bildextra: Batljans sjätte till börsen

En sjunde notering kan komma redan i höst.

Lansa köper från Peab

Upprepar nästan tidigare transaktion.

Podd: Anneli Jansson om bolagets förändring

”Vi har gjort en otroligt stor resa på den finansiella sidan i bolaget.”

Miljözon i Stockholm skrotas – fastighetsägare pustar ut

”En seger för det sunda förnuftet”, säger Dennis Wedin (M).

Klartecken för Mälarbanan i Solna – flera bolag kan jubla

Segdraget projekt tar ett steg framåt.

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Tillbaka till förstasidan