Stenvalvet hyr ut 2.150 kvm i Örebro

Stenvalvet har tecknat ett 10-årigt hyresavtal med Örebro kommun. Avtalet avser skollokaler för grundskoleverksamhet inom fastigheten Athena 19 i Mellringestaden i Örebro på totalt 2.150 kvm.

Annons

De förhyrda lokalerna kommer att renoveras och anpassas.

Både fastighetsägaren och kommunen har ett särskilt fokus på återbruk i projektet. Man kommer att i möjligaste mån återanvända inventarier i de renoverade lokalerna. Drygt 200 olika produkter demonteras från ursprungslokalerna och kommer att återmonteras i de nyrenoverade lokalerna. Exempel på produkter som återbrukas är innerdörrar, toalettstolar, handfat och belysning. Det som inte kan användas inom projektet säljs vidare för att återbrukas i andra sammanhang. Totalt motsvarar återbruket ca 20 ton i besparing av koldioxidutsläpp.

– Mellringestaden är ett område med stor potential där vi på Stenvalvet och Örebro kommun har en långsiktig plan för att utveckla området med hållbarhet i fokus. Därför är det extra glädjande att vi redan nu påbörjar resan genom att integrera återbruk i nya projekt. Det kan vi göra tack vare ett bra samarbete och en god dialog med Örebro kommun, som är en viktig kund till oss sedan lång tid, säger Daniel Öhman, investeringschef på Stenvalvet.

Ombyggnaden av lokalerna har påbörjats och skolan beräknas stå färdig till vårterminen 2024, då Örebro kommun kommer att bedriva grundskoleverksamhet där.

Missa inte! Samhällsfastigheter 2025

Den 13 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Samhällsfastigheter 2025. Seminariet äger rum på Citykonferensen, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan