Stenhus hyr ut på 15-årigt avtal – 300 mkr i värde

Stenhus Fastigheter har tecknat ett 15-årigt hyresavtal med Tyresö kommun avseende kommunhuset i Tyresö. Totalt hyreskontraktsvärde över hyrestiden beräknas till cirka 300 miljoner kronor.

Annons

Tyresö kommun är i dag hyresgäst i Forellen 19 i Tyresö centrum. Bolaget och Tyresö kommun har nu skrivit ett nytt 15-årigt hyresavtal.

Det nya hyresavtalet har basår 2023 och har 100 procent index om KPI är mellan 0-4 procent, däröver är KPI 50 procent. Hyresavtalet kommer att träda i kraft efter en större ombyggnation av fastigheten. Totalt omfattar byggnaden cirka 8.390 kvm och det beräknas ta två till tre år innan projektet är färdigställt.

Byggnaden kommer efter genomfört projekt uppnå minst Miljöbyggnad 4.0 Silver. Koldioxidutsläppet för ombyggnationen beräknas till 73 kg CO2 per kvm vilket kan jämföras med kravet för en nybyggd byggnad som utförs enligt miljöbyggnad Guld där utsläppet max får uppgå till 250 kg CO2 per kvm.

– Känns oerhört bra att vi kan hitta en så långsiktig lösning med kommunen som under många år kommer ge oss starka kassaflöden, vi vill även tacka kommunen för en mycket bra och genomtänkt process, säger Elias Georgiadis, verkställande direktör i Stenhus Fastigheter.

– Vi ser verkligen fram emot att få flytta in i moderna, aktivitetsbaserade lokaler med samma medborgarnära läge som vi har idag. Samarbete, hållbarhet och ett fokus på Tyresöborna har varit viktigt för oss att få med i vårt nya kommunhus, och vi har alla förutsättningar att lyckas med det, säger Anita Mattsson (S), kommunstyrelsens ordförande.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Överklagar dom om tvångsköp i Traneberg

Stockholms stad ansöker om ytterligare fem års tvångsförvaltning.

Axfast hyr ut till lyxkrog vid Gustav Adolfs torg

Uppmärksammade stjärnkrögare lägger ner hyllad Michelinkrog och öppnar på ny adress.

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Giles Membrey, Rioja Estate Ltd. Löddeköpinge. Malmö Designer Village.

Nu startar bygget av 27.000 kvm lyxoutlet

Beräknas kosta 1,8 miljarder. ”En stor dag – nu får vi ett datum för öppning.”

Tar över helt efter Kvalitenas konkurs

Elva fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler. Läs om värdet.

Atrium Ljungberg räddar kvar Ericsson på 31.500 kvm

Stort hyresavtal om 30.000 kvm. Bantar lokalytan med 15 procent – men mycket mindre än väntat. Kan möjligtvis ha betydelse för Kista.

Diös hyr ut 4.100 kvm i tidigare galleriaytor

Fyller upp ytor som tidigare var del av galleria. Framgångsrikt pusslande.

Krönika

Börsklipparna och friskolorna

”Den som startar en friskola för att bli rik kan fortsätta med detta.”

95% av långivarna nobbar Batljans förslag

Bakslag för Ilija Batljans förslag till lösning.

Så högt blev priset vid den stora affären vid Hötorget

FV berättar om köpeskillingen. Läs även om andra kvadratmeterpriser vid affärer i city den senaste tiden.

Tillbaka till förstasidan