Stendörren köper av Serafim i Södertälje för 80 mkr

Stendörren förvärvar två lager- och lättindustrifastigheter i Södertälje för 80 miljoner kronor. Fastigheterna är fullt uthyrda till två hyresgäster där Euromaster AB har tecknat ett nytt, 10-årigt hyresavtal för den nyproducerade fastigheten Arbetsledaren 1. Säljaren är Serafim Fastigheter.

Annons

Setterwalls har varit Serafims juridiska rådgivare och New Property har varit säljrådgivare i affären.

Stendörren Fastigheter har förvärvat lager- och lätt industrifastigheterna Arbetsledaren 1 och Åkerkullan 2 i Vasa industriområde, Södertälje från Serafim Fastigheter.

Totalt överenskommet fastighetsvärde uppgår till 80 miljoner kronor och den totala uthyrningsbara ytan uppgår till cirka 4.000 kvadratmeter. Fastigheterna är byggda år 2024 respektive 1981, fullt uthyrda till två hyresgäster där Euromaster AB har tecknat ett nytt, 10-årigt hyresavtal för den nyproducerade fastigheten Arbetsledaren 1.

Det årliga driftnettot bedöms uppgå till totalt cirka 5 miljoner kronor för båda fastigheterna. Tillträde av Arbetsledaren 1 beräknas till den 15 januari 2025, medan Åkerkullan 2 har tillträtts.

– Vi är glada att kunna komplettera vår portfölj med ytterligare två fastigheter i Stockholmsregionen med starka hyresgäster och av tekniskt hög kvalitet. Fastigheterna är belägna i det attraktiva verksamhetsområdet Vasa längs med E20, och i nära anslutning till E4, säger Johan Malmberg, investerings- och affärsutvecklingschef hos Stendörren.

– Vi har jobbat med dessa objekt en tid och gjort de till två attraktiva fastigheter på marknaden. Tajmingen för avyttring från vårt bestånd är helt rätt, säger Mårten Strandmark, vd Serafim Fastigheter.

Missa inte! Logistik & Fastigheter 2025

Den 5 februari är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Logistik & Fastigheter 2025. Seminariet äger rum på Elite Stadshotellet, Eskilstuna.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Convendum beviljas förlängd rekonstruktion

”Bör räcka för att nå en skulduppgörelse”.

Slår till och köper för 550 mkr

Gör ytterligare ett förvärv i Sverige.

Bilder: JM trivs på halverad yta

FV tar pulsen när JM mellanlandar hos Fabege.

Får toppjobb vid Castellum

”Spännande projektportfölj i attraktiva lägen”.

Hon köper nära slottet

FV berättar om köparen till omtalad fastighet i Gamla stan.

”Bra läge att vara positiv till fastighetsaktier”

FV Fokus. FV frågar ut Johan Edberg, fastighetsanalytiker på Handelsbanken. Så går börsen framöver. Risker och möjligheter segment för segment. Favorit-vd på fastighetsbolagen.

”Mer troligt att hyresnivåerna sjunker något”

FV Fokus. Intervju med Nina de Besche om lokalhyresmarknaden. ”Väldigt många lokalalternativ”  Dags att ge upp? Förväntningarna på Avanti.

Capman köper från Mitsubishi

Målet är att riva och skapa 43.000 kvm nytt.

Krönika

Trump har en poäng

”Trump är något på spåren när han kritiserar den globala handeln.”

Jätteanläggning byggs ut till hela 220.000 kvm

Distributionscentret kommer att motsvara hela 40 fotbollsplaner.

Carolina Leeman, affärsenhetschef First Office. Kista.

Tar över efter Helio

Hyr 1.000 kvm i vakanstyngd stadsdel.

Säljer på Östermalm

Affär på Sibyllegatan. Tredje generationen avyttrar.

Staffan Unge får toppjobb

Det amerikanska bolaget gjorde Sverigepremiär i fjol med ett miljardköp.

Försäljning av centrum skjuts upp – igen

Andra gången, nu mindre överraskande.

Tillbaka till förstasidan