
Starwood köper för 3,9 miljarder av KF Fastigheter
Sju stora handelsplatser ingår i affären. Efter en säljprocess som pågått i dryga året är nu Kooperativa Förbundets fastighetsbolag KF Fastigheter i mål med sin storaffär, som det florerat mycket rykten om de senaste månaderna.
– Vi gör inga förhastade affärer utan hade en plan för att nå rätt prisnivå och få rätt tagare som vi kan jobba vidare med. Det har vi nått nu, säger en nöjd Johnny Capor tf VD och koncernchef för KF och Coop till Fastighetsvärlden.
Köpare är Starwood Capital Group som betalar 3,9 miljarder för de sju handelsplatser som har en sammanlagd yta på cirka 205.000 kvm. Läs mer om de sju handelsplatserna som ingår.
Enligt vad Fastighetsvärlden erfar var en affär mycket nära redan i våras men affären sprack i slutskedet. Därefter kom Starwood upp som en möjlig tagare då de nu gör en stark förvärvsoffensiv i Europa för att öka andelen fastigheter här. Starwoods arbete med affären har letts av företagets nya förvärvschef i Europa, Zsolt Kohalmi, som anslöt till företaget i april i år.
– Det har varit en lång process som naturligtvis frestat på en hel del, inte minst på de inom KF Fastigheter som varit involverade i projektet. De har gjort en enorm insats och visat prov på hög professionalitet, säger Johnny Capor.
För att säkerställa Coops verksamheter på de handelsplatser som nu säljs har hyresavtalen anpassats efter den befintliga verksamheten samt eventuella förändringar som behöver göras.
KF och KF Fastigheter har haft Tenzing som transaktionsrådgivare och ett team från Mannheimer Swartling har varit juridiska rådgivare vid affären.
För Starwood Capital är det här den första fastighetsinvesteringen i Norden. De har tecknat avtal med Vencom Partners om ett samarbete där Vencom kommer att fungera som operativ partner till Starwood. Vencom är också med i förvärvet som en mindre medinvesterare. I samband med förvärvet har CBRE, Nordier Advokatfirman Lindahl, PwC och WSP varit rådgivare till Starwood.
Helaba och Aareal bank har bistått Starwood vad gäller lånefinansieringen.
Fastighetsvärlden Idag 2013-11-19