Stångåstadens nya kvarter i Ebbepark – 140 miljoner

Kommunala Stångåstaden tecknar avtal med NCC när den nya stadsdelen i Linköping fortsätter att växa fram.

I Ebbepark i Linköping bygger Stångåstaden 750 lägenheter – i nära samarbete med Sankt Kors.

Till våren flyttar de första hyresgästerna in i kvarteret Lugnet i Ebbepark.

Ungefär samtidigt planerar Stångåstaden att börja bygga 111 nya hyresrätter och fem lokaler i kvarteret Dynamiken på andra sidan Ebbepark.

Intresset för att bygga bostäderna har varit stort och i dagarna skrev Stångåstaden kontrakt med NCC som totalentreprenör.

Ordervärdet uppgår till cirka 140 miljoner kronor.

– Kvarteret Dynamiken kommer att göra skäl för sitt namn och blir en häftig mix av bostäder och verksamhet. Här är tanken att det ska sjuda av aktivitet dygnet runt. Vi ser att intresset för att bo i Ebbepark är stort och det känns bra att vara i startgroparna för att börja bygga fler bostäder. Det känns även positivt att det varit ett stort intresse bland entreprenörer att vara med oss och bygga nästa kvarter i Ebbepark, säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden, i en kommentar.

NCC:s uppdrag är att bygga två bostadshus med totalt 111 hyreslägenheter. Husen får yteffektiva lägenheter och lokaler i bottenplan. De flesta av lägenheterna får 1-2 rum och kök och några blir i storleken 3-5 rum och kök.

Fler Nyheter från förstasidan

Älvstrandens vd sparkad

Får gå efter extrainkallat styrelsemöte där kritisk rapport var underlag.

Slår till med köp på hela 5 mdr

Oväntad säljare till eftertraktade fastigheter.

Nystart för Obos landmärke – fyra team tävlar

Läs om de nya planerna för höghuset och vilka som fått i uppdrag att rita. Flera världsberömda arkitektfirmor anlitade.

Catella förvärvar majoritet i franska Aquila

Med förvärvet utökar bolaget sin verksamhet inom asset management och fondförvaltning.

Topplista

Största affärerna 2023

De största transaktionerna på fastighetsmarknaden rangordnas.

Bildextra: Gasklocka 2 blir till Gasometer

Stockholms stads och Pophouse nya kulturmötesplats har döpts.

Så blir utsiktsvåningen – ”Blir en kassako”

Ola Sernekes kalkyl för 100 miljoner kronor per år.  230 meter upp. Nya innovationen. Jämför med Burj Khalifa.

Lista: Priserna för att åka upp i världens högsta

Fastighetsvärlden listar 25 världskända skyskrapors utsiktsplatser.

Karlatornet nära sin högsta höjd – stål i toppen

Endast ett våningsplan från taklagsfest. Ny strategi högst upp. Läs även om försäljningsläget och framtiden.

Säljer bostäder för 605 mkr – hela 8% under värdering

Stor bostadsaffär med tio fastigheter i Stockholmsområdet.

Speljätten Star Stable flyttar till AMF:s Fatburen

Fastighetsbolaget har hyrt ut mer än totalt 30.000 kvm till spelutvecklare.

SBB slår tillbaka: ”Vi klarar räntetäckningsgraden”

SBB rasade 27 procent på börsen under onsdagen. 95 procent ner sedan toppen.

Bildextra: Hos Pophouse högt upp i Hötorgsskrapa

Björn Ulvaeus bolag har flyttat in hos AMF Fastigheter. Se hur det ser ut.

Konsultprofil i ny roll

”Det är jättekul”. Berättar om den nya utmaningen.

Tillbaka till förstasidan