Stabiliserad vakansgrad hos Hufvudstaden

Resultatet förbättras genom fortsatt stigande hyresintäkter och stillastående värdeutveckling på beståndet.

Annons

Hufvudstadens rörelseresultat för tredje kvartalet, före värdeförändringar, ökar med dryga 3 procent jämfört med motsvarande period 2024.

För hela niomånadersperioden är ökningen dryga 6 procent.

Totalresultatet för niomånadersperioden lyfter rejält eftersom värdeförändringen i beståndet i år är betydligt mindre än för motsvarande period 2024. Under de senaste tre månaderna ligger värdet dessutom i princip still enligt den interna värdering som Hufvudstaden har gjort.

Vakanserna har ökat något till sedan halvårsskiftet, men betydligt mindre än under årets första 6 månader. Den totala ytvakansgraden var 14,9 procent (14,5 procent vid halvårsskiftet och 11,1 vid årsskiftet) och ytvakansgraden exklusive utvecklingsprojekt var 9,1 procent (8,7 procent vid halvårsskiftet och 6,7 vid årsskiftet). Den totala hyresvakansgraden uppgick till 10,8 procent (10,3 procent vid halvårsskiftet och 7,1 vid årsskiftet). Hyresvakansgraden exklusive utvecklingsprojekt var 7,3 procent (6,9 procent vid halvårsskiftet och 5,0 vid årsskiftet).

De omförhandlingar som genomförts för kontorslokaler under perioden har givit en hyresökning om 3 procent över tidigare uppindexerade nivåer på dessa avtal. Omförhandlingar avseende butikslokaler har däremot givit lägre nivåer.

Ur Hufvdstadens niomånadersrapport:

  • Hyresintäkter från fastighetsförvaltningen var 1 820 mkr (1 731), en ökning om 5 procent. Koncernens nettoomsättning uppgick till 2 425 mkr (2 335).
  • Koncernens bruttoresultat ökade med 6 procent och uppgick till 1 214 mkr (1 141).
  • Fastighetsbeståndet marknadsvärderades till 47,7 mdr (47,1 vid årsskiftet).
  • Periodens orealiserade värdeförändringar i förvaltningsfastigheter var -242 mkr (-1 094).
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till 527 mkr (-211).

Hufvudstadens vd, Anders Nygren, kommenterar resultatet

– Vi ser positiva tecken på hyresmarknaden. Efterfrågan på välbelägna kontors- och butikslokaler består och i Göteborg är intresset särskilt stort för lokaler i Kvarteret Johanna, där vi redan har en uthyrningsgrad på 65 procent. Det bekräftar styrkan i vårt erbjudande och för marknadsplatsen Fredstan.

– För årets tre första kvartal redovisar vi en ökning av bruttoresultatet med 6 procent och glädjande nog bidrar NK till förbättringen. Detaljhandeln präglas fortfarande av viss försiktighet, men signalerna om en gradvis återhämtning är tydliga.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Arkitekten Frank Gehry är död

En av världens mest inflytelserika arkitekter under sex decennier.

Björn Ulvaeus köper stadshotell

Utökar sitt hotellimperium.

Vasakronan vann kampen om Afry – hyr ut 2.000 kvm

Flyttar in i centralt nybygge.

Gävles nya landmärke – en av Norrlands högsta

Nästan alla lägenheter är uthyrda. Se flera bilder. Läs även om flera andra höga byggnader i Norrland.

Hedin säljer fastigheter för 1,1 mdr – Selin med på hörn

Avyttrar fem fastigheter, varav några säljs utan upplägg om sale and lease back.

Realy Bostad. Hässelby villastad.

Realy köper byggrätter – och tar in kapital

Total portfölj om över 1.000 bostäder och 3 miljarder i utvecklingsvärde.

Stor kedja i comeback i city

Hyr 1.200 kvm av Vasakronan i centrala Stockholm.

JM Skytteholm solna

Bildextra: Så blir nya Skytteholm i Solna

Nu ska Solna stad och JM:s stora projekt vid Skytteholms IP ut på samråd.

Köper i Gamla stan

Allt hetare marknad i området nära Slussen och Kornhamnstorg.

Krönika

Det är inte 55-åringen det är fel på – det är Sverige

Klaus Hansen Vikström om ålderism: När det gäller människor beter vi oss som om alla över 55 vore yoghurt: potentiellt farliga efter bäst före-datum.

Tredje USA-smällen: Corem tappar en miljard vid affär

Den kommande affären frigör samtidigt 2,3 miljarder i likviditet.

Skanska säljer för 1,4 mdr

Tre kontorsbyggnader om totalt 36.000 kvm lokaler. Israeliskt bolag köper.

Pionero Fastigheter, Linköping. Anders Carlsson.

Litet Linköpingsbolag bakom 580 bostäder

Bolagets första och därmed största projekt. Byggnationen börjar vid årsskiftet.

Nya Nyckeludden om det första förvärvet och planerna

Ludvig Rosén berättar om upplägget, tillväxtplanerna och vad som ska göra bolaget unikt.

Tillbaka till förstasidan