SPP köper handelsfastighet i Trollhättan från Wästbygg

SPP Fastigheter har förvärvat en kommersiell fastighet på 8.600 kvm i Trollhättan av Wästbygg Projektutveckling.

Annons

Fastigheten är under byggnation och kommer att ha byggvarukedjan Hornbach som hyresgäst när den är färdigställd under våren 2021. Köpeskillingen är hemlig.

Wästbygg har använt Cushman & Wakefield som transaktionsmäklare och Werks Advokater som juridisk rådgivare. Linklaters har varit rådgivare åt SPP.

– Vi är glada över att ha genomfört vår första affär tillsammans med Wästbygg och ser fram emot framtida affärsmöjligheter, säger Marita Loft, vd på managementbolaget Storebrand Fastigheter.

– Det känns positivt att SPP visar intresse för de fastigheter som vi utvecklar och bygger. Samtidigt är vi nöjda över att ha hittat en trygg och långsiktig fastighetsägare åt Hornbach. Wästbygg har tidigare uppfört ett byggvaruhus i Borås åt Hornbach enligt samma koncept som den anläggning vi nu bygger i Trollhättan. Det gör att vi känner oss trygga med att kunna leverera en fin produkt åt såväl SPP som Hornbach, säger Magnus Björkander, vd på Wästbygg Projektutveckling AB.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Förvärvar Alectas andel i Ancore – affär på 8 mdr

FV berättar om alla fastigheter som ingår i affären. En har plockats bort.

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Helamerikansk affär om 670 mkr i Sverige

Totalt nästan 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Ikano förvärvar 300 bostäder

”Vi tittar aktivt på olika affärsmöjligheter på våra marknader”.

Nöjessatsning i Täby i konkurs – bakslag för URW

Totalt nästan 5.000 kvm berörs.

Liseberg stämmer Trygg-Hansa – miljardkrav

Vd:n: ”Vi ser därför ingen annan väg framåt än att lämna in en stämningsansökan”.

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

Tillbaka till förstasidan