Spiltan nått 71 procent i Bonäsudden

Spiltan Invest har tagit kontroll över 71 procent av aktierna i det lilla noterade bostadsbolaget Bonäsudden.

Annons

Bonäsudden bildades sommaren 2015 när Pareto förvärvade ett bostadsbestånd i Linköping för 530 miljoner kronor. Fastigheterna, om 33.450 kvm, värderades vid årsskiftet till 715 miljoner kronor.

Investment AB Spiltan lämnade den 20 juni 2024 ett kontant offentligt budpliktserbjudande till aktieägarna i Bonäsudden Holding AB att överlåta samtliga sina aktier till Spiltan Invest för ett pris om 160 kronor per aktie.

Spiltan hade då 56,5 procent av det totala antalet aktier och röster i Bonäsudden. Därefter nobbade budet av styrelses oberoende budkommitté.

Vid utgången av acceptfristen hade erbjudandet accepterats av aktieägare som äger totalt 246.111 aktier och röster i Bonäsudden, motsvarande cirka 14,6 procent av det totala antalet aktier och röster i Bonäsudden.

Efter erbjudandet kommer Spiltan Invests innehav att uppgå till 1.195.073 aktier och röster i Bonäsudden, motsvarande cirka 71,1 procent av det totala antalet aktier och röster i Bonäsudden.

Investmentbolaget Spiltan blev 2020 ny storägare i fastighetsbolaget Bonäsudden Holding efter att Holmströmsgruppen har sålt hela sitt innehav till Spiltan Invest.

Bonäsudden Holding AB är noterat på Nasdaq First North Growth Market.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nrep-grundarens nya bolag gör första förvärvet

Rickard Svensson Dahlbergs nya bolag köper en stor och ny logistikfastighet.

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Han vann Vem Vet Mest i Fastighetsvärlden

60 tävlade – och en panel blickade in i framtiden, efter vinnare och förlorare.

Lokalerna som töms efter Buttericks konkurs

Sju fastighetsägare drabbas.

Advokatfirma flyttar till citys kanske bästa lokal

Ännu en advokatbyrå flyttar, ganska långt.

Serneke startar nytt koncept

Efter tyska Serneke Sverige-konkursen. Startar tre nya bolag inom bygg och fastighet.

Bygger destinationshotell i tullnära läge

På jakt efter operatör till spektakulärt hotell på 16 våningar, precis utanför tullarna.

Helsnurrigt även hos Hufvudstaden

Gör udda uthyrning, till succékoncept.

Klart: Skapar 36.000 kvm kontor på Kungsholmen

Lagakraftvunnen detaljplan. Tillbyggnation av tre våningar med 14.000 kvm.

Bank nära ta över stor prestigefastighet

FV avslöjar drama. Förlängt i sista stund.

Revelop stänger sin sjätte fond på 4 miljarder

Thomas Sipos: ”Vi är stolta över att ha rest vår hittills största fond i den mest utmanande kapitalanskaffningsmiljön på över ett decennium”.

Nybrogatan Convendum Håkan Jeppsson.

Convendum beviljas förlängd rekonstruktion

”Bör räcka för att nå en skulduppgörelse”.

Tillbaka till förstasidan