SPG köper tomträtt – ska bygga 70 bostäder i Oslo

Scandinavian Property Group, SPG,  har förvärvat en detaljplanelagd tomt i Bølerlia i Oslo. Fastigheten, som i dag inrymmer en äldre kommersiell byggnad, ska omvandlas till ett bostadsprojekt med 60–70 lägenheter samt en livsmedelsbutik i bottenvåningen.

Annons

Om tidplanen håller beräknas försäljningsstart till sommaren 2026.

–     Med Bøler-projektet stärker vi vår position på Oslomarknaden och bidrar med bostäder i ett område med verkligt behov och begränsat utbud av moderna bostäder. Detta är ett bra exempel på den typ av projekt vi vill genomföra fler av, aäger  Carl Zetterqvist, Managing Partner på SPG.

Förvärvet är en del av SPG:s bostadssatsning i Oslo och övriga Østlandet. Under första halvåret har SPG uppnått starka försäljningsresultat i bland annat Drammen, Oslo och Hamar. Exempelvis såldes 72 av 100 lägenheter första dagen i projektet Kampenhagen i centrala Oslo, medan Hamar Brygga nu är Norges mest sålda bostadsprojekt 2025 med 99 av 130 enheter sålda.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Tillbaka till förstasidan