Söderport säljer Volvokåkar i Göteborg för 2,3 miljarder

Söderport, som ägs till lika delar av Nyfosa och Sagax, har sålt sex fastigheter i Torslanda i Göteborgsområdet till det noterade enfastighetsbolaget Torslanda Property Investment (TPI) – där Söderport blir tung ägare. I affären ingår bland annat Volvo Cars huvudkontor. Priset är 2,3 miljarder kronor. Det är en kanonaffär för Söderport, enligt FV:s bedömning.

Annons

Catella var rådgivare i transaktionen.

Det underliggande fastighetsvärdet i transaktionen uppgår till 2.338 miljoner kronor vilket motsvarar externt bedömt marknadsvärde. Det motsvarar ungefär en fjärdedel av Söderports fastighetsbestånd, enligt Fastighetsvärldens kännedom.

Enligt Fastighetsvärldens bedömning så har Söderport gjort kanonaffär på det sexåriga innehavet – ungefär dubbelt upp värdemässigt på de aktuella fastigheterna sedan köpet från Volvokoncernen 2013. Vid den tidpunkten var Volvo Cars i en skakig sits. Söderport har under innehavet även gjort flera investeringar och bland annat byggt ett nytt kontorshus.

De fastigheter som avyttras till TPI utgörs huvudsakligen av kontorsfastigheter och omfattar en uthyrningsbar area om 194.000 kvm. Hyresvärdet uppgår till 170 miljoner kronor. Fastigheterna är belägna i anslutning till TPI:s befintliga fastighet och har samma huvudsakliga hyresgäst.

– Genom transaktionen skapar Söderport ett spännande fastighetsbolag med tillväxtmöjligheter. Avsikten är att rekrytera medarbetare som kan utveckla bolaget och skapa värden för våra aktieägare och hyresgäster, säger Jens Engwall, vd för Nyfosa.

Fastigheterna som ingår i affären är: Sörred 7:31 (parkering), 7:32 (kontor/lager), 7:33 (kontor), 8:6 (kontor), 8:10 (kontor/lager) och Östergärde 31:1 (verkstad/kontor). Fastigheterna är till 100 procent uthyrda. Fastigheterna har Volvo Cars som huvudsaklig hyresgäst. Även Volvo Lastvagnar är en av hyresgästerna.

Fastigheten Sörred 8:6 är den mest värdefulla och innehåller nästan 80.000 kvm lokaler, mestadels kontor. Där finns även Volvo Cars huvudkontor med adress Karossvägen 2. Att Geely/Volvo Cars utvecklar ett nytt stort teknikcenter på Lindholmen bedöms inte påverka Volvo Cars förhyrningar i Torslandaområdet.

Fler av fastigheterna runt omkring ägs av kinesiska Geely (Volvo). Även Platzer (köpte fastigheter för 2,8 miljarder där för tre år sedan, läs mer här) och Wilfast är stora ägare.

TPI erlägger 965 MSEK av köpeskillingen i form av nyemitterade TPI-aktier. Emissionskursen uppgår till 195,46 kronor per aktie vilket motsvarar TPI:s substansvärde. Genom emissionen kommer Söderports ägarandel i TPI att öka från 28,6 procent till 78,4 procent. Söderport har ansökt om och beviljats dispens från budplikt av Aktiemarknadsnämnden.

Genom transaktionen skapas förutsättningar för ett aktivt och självständigt fastighetsbolag att bygga upp en egen förvaltningsorganisation i syfte att skapa en effektiv förvaltning med hög kundservice.

Söderport har som målsättning att TPI ska bygga upp en egen förvaltningsorganisation för att kunna utvecklas till ett självständigt fastighetsbolag. Söderport avser att helt eller delvis successivt överlåta sitt aktieinnehav i TPI till sina aktieägare alternativt till dessas aktieägare.

Kommentar av David Mindus, vd, Sagax:

– Genom transaktionen skapar Söderport ett fastighetsbolag med inriktning mot den typ av kontorsfastigheter som TPI äger. Lyckas bolaget attrahera skickliga medarbetare finns förutsättningar för att TPI på sikt ska bli en god affär för våra aktieägare.

Torslanda Property Investment AB (TPI) är ett svenskt fastighetsbolag som, via dotterbolag, äger, förvaltar och hyr ut fastigheten Sörred 8:4 i Göteborg. Fastigheten är belägen i Torslanda på Hisingen, 10 kilometer nordväst om centrala Göteborg och har en total uthyrningsbar area om 48.900 kvadratmeter. Fastigheten är uthyrd till 100 procent. Torslanda Property Investment förvärvade den aktuella fastigheten i slutet av 2014, läs mer här. Mattias Rickardsson är vd för bolaget. Han var tidigare CFO på Mio och dessförinnan drygt 10 år som ekonomichef för Klövern.

Söderport förvärvade de aktuella fastigheterna från Volvokoncernen våren 2013 i en affär som innehöll ytterligare några fastigheter (även i en handfull andra orter) utöver de som säljs nu, läs mer här. Köpeskillingen då var 1,8 miljarder. Våren 2017 sålde Söderport fastigheten med Volvo cars stora Centrallager (Sörred 7:20) för nästan 1 miljard kronor, läs mer här.

Volvos huvudkontor finns i fastigheten Sörred 8:6 som innehåller totalt hela 80.000 kvm lokaler.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Tillbaka till förstasidan