Slutspurt och sommarledigt

Vilken slutspurt inför semestern! Det har varit ett affärsflöde på omkring 20 miljarder kronor de senaste två veckorna, och till det flera stora uthyrningsnyheter – inför att det dagliga nyhetsbrevet Fastighetsdagen Idag tog semester. Nu behöver både branschen och redaktionen lite ledigt – sajten går ner i ett lägre tempo under några veckor.

Annons

Fastighetsvärlden har det senaste året klarat att växa trots många utmaningar för våra kunder. Vi har dessutom bjussat på mer info till många genom ett nytt nyhetsbrev mitt i veckan, FV Utvalt, där vi regelbundet bjuder på lite längre intervjuer med olika aktörer och utvalda nyheter. Vi tackar för uppskattningen vi mötts av för den extra servicen.

Till vår glädje så ligger vår prenumerationsstock inte enbart stabil utan ökar också. Det är många nya som blivit tipsade om vår nivå på nyhetsarbetet för nyhetsbrevet  och analyser i magasinet. Kul är också att många börjar upptäcka vårt totalerbjudande som innehåller FVidag, allt på webben samt magasinet Fastighetsvärlden både som print och digitalt.

Under våren utökade vi antalet seminarier och avser att öka ytterligare under hösten. Vi gör det inte enbart i storstäderna utan öppnar även upp i regionstäder. Så gott som alla våra seminarier har haft ökande antal deltagare vilket vi tar som ett tecken på att vi lyckats hyggligt i vår strävan efter att leverera bra innehåll och intressanta evenemang för nätverkande. För några veckor sedan genomförde vi under två dagar ett 25-tal olika seminarier under Almedalsveckan. Vi jobbar redan på idéer för att vid nästa tillfälle kunna överträffa årets upplaga. Om du redan nu är sugen på att boka upp dig till höstens seminarier så har vi redan fem intressanta seminarieprogram ute på sajten, flera av dem med early bird-erbjudande.

Nu tar nyhetsbrevet FV Idag ledigt några veckor, men via sajten kan du hålla dig uppdaterad om det viktigaste. Dock håller vi inte samma snabba takt där som annars– vi går ned i ett lagom sommartempo precis som det affärsverksamheten i övrigt. Tveka inte att kontakta FV om både förslag på hur vi kan utvecklas och när det gäller rena nyhetstips!

Trevlig sommar!

Willy, Fredrik, Karin, Jonas, Sara, Hampus, Anki, Johannes, Jerker, Jörgen, Anna och Björn.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Jenny Rehn, Nordiqus

Nordiqus dubblerar personalstyrkan

Har 40 miljarder i fastighetsvärde. Bygger nu förvaltningsorganisation.

Panoramautsikt ska locka köpare till nytt höghus

Se bilderna på påkostade lägenheterna på Kungsholmen.

Nu bor det över en miljon i Stockholm

Det har varit en seg marsch mot gränsen de senaste åren, men nu är den passerad.

Tillbaka till förstasidan