SLP, Ulricehamn

SLP köper för 204 mkr av Logistic Contractor

SLP har tecknat avtal om att förvärva fastigheten Rönnedal 1 – en nybyggd och fullt uthyrd logistikfastighet i Ulricehamn. Överenskommet fastighetsvärde uppgår till 204 mkr och säljare är Logistic Contractor.

Annons

Cushman & Wakefield agerade rådgivare åt säljaren.

Fastighetens totala yta uppgår till 72.000 kvm varav 70 procent kan bebyggas enligt detaljplan. Den uthyrningsbara ytan, som färdigställdes 2023, uppgår till drygt 24.000 kvm och hyrs av Logistikpartner i Ulricehamn AB med ett fullt indexerat hyresavtal. Årligt hyresvärde uppgår till cirka 17 mkr och hyresdurationen är cirka 6 år. Fastigheten är miljöcertifierad och har solceller installerade.

– Vi är väldigt nöjda med förvärvet av denna nybyggda logistikfastighet som har ett utmärkt strategiskt logistikläge vid riksväg 40 och som dessutom har förädlingspotential i form av en stor byggrätt, säger Tommy Åstrand, vd på SLP.

Byggnaden har även Autostore installerad, ett automatiskt lagerhanteringssystem, som tidigare fastighetsägaren investerat i men som hyresgästen betalar av och ingår i hyresvärdet. Fastigheten har en betydande byggrätt där hyresgästen har exklusivitet fram till juni 2026. Byggrätten måste uppföras med minst 10.000 kvm vid utnyttjandet.

Fastigheten förvärvas genom en bolagsaffär och finansieras med egna medel. Säljare är Logistic Contractor. Tillträde planeras ske den 28 juni.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Energifyllt värre på heldag om Mälardalen

Flera miljardsatsningar pågår och ännu fler väntas. Avundsjuka från andra kommuner.

Pandox köper för 350 mkr

Förvärvar hotell i slutskedet av färdigställande i norra Sverige. Ersätter tidigare hotell.

Vill sälja stor anläggning vid Edsviken

Går med vinst, men kraven framöver ökar.

Sålt för 41.000 kr/kvm mitt emot 3arena

Fastighet med 50 lägenheter byter ägare.

”Se byggnaden som en smartphone”

Koncernchefen på BMS-företaget Nordomatic tror att framtidens byggnader kommer att vara digitala, smarta och tillgängliga under hela dygnet.

Avslutar Sernekes största projekt för 350 mkr

Tar över konkursade bolagets prestigeprojekt.

South Bay satsar vidare – nu med 25.000 kvm i Västerås

Startar projekt. Hyrt ut hälften.

Tillbaka till förstasidan