SISAB hade planer på att bygga en helt ny grundskola och idrottshall i Årsta i Stockholm. Men behovet finns inte längre och nu avskrivs planerna helt i det som skulle omfatta 10.500 kvm lokaler i ett nytt bostadsområde nära Gullmarsplan.
Sedan 2015 har det planerats för en ny grundskola samt idrottshall i Steningeparken i korsningen Skagersvägen/Johanneshovsvägen i Årsta, strax väster om Gullmarsplan i Stockholm. Skolan var en del av etapp 3 för utvecklingen av Årstastråket runt Boliden där det planeras för 1.500 nya bostäder, 10.000 kvm kontor, handelsanläggning och övriga kommersiella lokaler.
Men nu har utbildningsförvaltningen meddelat att de inte längre har behov eller önskemål att bygga en skola på platsen och idrottsförvaltningen har också uppgett att de inte längre vill jobba vidare med idrottshallen i området. Därför har planarbetet nu avskrivits.
Behovet av skolor i Stockholm har minskat kraftigt de senaste åren och fram till 2032 beräknas antalet elever ha minskat med 5.600 elever i kommunala skolor. Inräknat friskolor minskar antalet med 7.500.
Området i etapp 3 är uppdelat i fyra detaljplaner runt Bolidenplan där skolan runt Steningeparken var en. Detaljplanearbetet för dessa etapper pågår fortsatt.