Skiljeman avgör hyran i Malmö

Fastighetsägarna Syd har vänt sig till hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som kan avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Malmö. Hyresförhandlingarna inleddes rekordtidigt i juni, men efter tre månader vid förhandlingsbordet har parterna inte lyckats komma överens.

Annons

I juni inleddes hyresförhandlingarna mellan Fastighetsägarna Syd och Hyresgästföreningen. Sedan dess har hyresförhandlingarna pågått, men parterna har ännu inte lyckats komma överens. Fastighetsägarna Syd har därför vänt sig till hyresnämnden för att använda sig av den tvistelösningsfunktion som infördes under förra året.

–Vi står alldeles för långt ifrån Hyresgästföreningen för att kunna nå en överenskommelse vid förhandlingsbordet. Hyran är fastighetsägarens enda intäkt och den ska täcka kostnader för underhåll, räntor, höjningar av taxor, förvaltning och personal. Det är nödvändigt för att vi ska ha välskötta lägenheter och fastigheter som våra hyresgäster trivs i, säger Magnus Hulthe Andersson, näringspolitiskt ansvarig, Fastighetsägarna Syd i en kommentar.

Hyresnämnden ska nu skyndsamt utse en skiljeman. När skiljemannen är utsedd ska tvisten avgöras inom sex veckor.

– Det är bra att det numera finns ett nytt verktyg i verktygslådan vid låsta förhandlingspositioner, så att hyresgästerna i Malmö slipper retroaktiva hyreshöjningar 2025, säger Magnus Hulthe Andersson.

När skiljemannen sagt sitt ska parterna inom två veckor omsätta skiljemannens rekommendation i en förhandlingsöverenskommelse.

Missa inte! Fastighetsdagen Öresund

Den 22 oktober är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Öresund. Seminariet äger rum på Scandic Triangeln, Malmö.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

JM säljer för 700 mkr i Järfälla

Fastigheten innehåller drygt 200 bostäder.

Hyr hela 3.300 kvm mitt på Drottninggatan

FV berättar om villkoren bakom hyreskontraktet.

Advokatfirma signerat högst upp vid Slussen

Området vid nya Slussen blir allt hetare. Sannolikt väldigt hög hyresnivå.

Transaktion med 100.000 kvm logistik

Läs om de tre aktuella fastigheterna.

Vann kampen om Länsstyrelsen

Hyreskontrakt om 3.400 kvm klart och signerat. Lämnar fastighet som nyligen ingick i miljardaffär.

Skanska investerar 1,4 mdr i etapp två av Solna Link

Går vidare efter den stora uthyrningen.

SOJ räknar med att dubbla hyran efter Nasdaq

”Vi ligger i långt framskridna förhandlingar med flera hyresgäster”.

Tillbaka till förstasidan