Skeppsviken, Floda
Skeppsviken planerar för nya bostäder för 65+ i Floda vid Sävelången.

Skeppsviken uppför seniorboende i Floda

Skeppsviken har genom ett bolagsförvärv erhållit en markanvisning för ett nytt kvarter i Floda i Lerums kommun, där man planerar att uppföra cirka 40 bostäder enligt ett uppskattat boendekoncept med särskild inriktning mot seniorer 65+. Sedan tidigare har företaget en markanvisning för cirka 50 bostadsrätter på Floda Torg och har hittills uppfört totalt 185 bostäder och tomter på orten.

Annons

Skeppsviken utökar sin närvaro i Floda med ytterligare bostadsprojekt. Sedan tidigare har företaget en markanvisning för cirka 50 bostadsrätter på Floda Torg. Nu har Skeppsviken genom ett bolagsförvärv erhållit en markanvisning för ett nytt kvarter där man planerar att uppföra ytterligare cirka 40 bostäder enligt ett uppskattat boendekoncept med särskild inriktning mot seniorer 65+.

Utöver Skeppsvikens bostäder planeras också en utökning av livsmedelshandeln i Svenska Hus regi, vilket stärker Floda Torgs utveckling som ett levande och serviceinriktat centrum. Området ska erbjuda ett varierat bostadsutbud, närhet till vardagstjänster, nya verksamheter och trivsamma caféer – allt i direkt anslutning till det natursköna läget vid Sävelången.

– Floda har kommit att bli något av en hemmamarknad för oss, och utvecklingen av Floda Torg är ett högt prioriterat projekt. Detta blir vårt femte projekt i Floda, och vi är stolta över att ha byggt upp en god relation med Lerums kommun genom åren, säger Jonas Skingley, koncernchef på Skeppsviken.

Floda, med sin historik som bruksort, har vuxit fram som ett attraktivt och familjevänligt samhälle. Orten erbjuder både trygghet och närhet till Göteborg, vilket gör den till ett naturligt val för många bostadssökande.

– Vi har redan sett ett starkt engagemang i våra tidigare projekt här, vilket bekräftar områdets attraktionskraft, avslutar Jonas Skingley.

Skeppsviken har hittills uppfört totalt 185 bostäder och tomter i Floda, och ser fram emot att fortsätta bidra till ortens utveckling men också de positiva och efterlängtade flyttkedjor som ett boendekoncept likt detta genererar. Att kunna erbjuda målgruppen 65+ ett riktigt bra alternativ till att bo kvar i sin stora villa ger de mer trångbodda barnfamiljerna möjligheten att flytta till större. Och dessa ger i sin tur plats för familjebildarna som ger plats för unga att flytta till egen bostad.

Skeppsviken, Floda, seniorboende
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Topplista

Lista: 40 högst avlönade direktörerna

Bygg- och fastighetsbolagen som betalar bäst.

Willhem slår till med nytt miljardköp

Fastighetsportfölj med 294 bostäder byter ägare. Säljaren fortsätter att avyttra.

Nu dags att sälja kasinohuset i city

Tidigare varit stor biograf och nattklubb. ”Fantastisk fastighet”.

Källén lämnar när Archus omorganiserar

Drar ned personalstyrkan med drygt 20 procent på grund av marknadsförutsättningarna.

Myndighet kan lämna förhyrning i förtid

Har hyrt fastigheten sedan 2016. Låg beläggningsgrad under längre tid.

Lista: Här byggs det mest – Uppsala i topp

Se uppdaterad lista över byggtakten.

Stor 08-multiarena till papperskorgen

Det har redan hunnit byggas ett annat stort projekt på platsen.

Bostadsarkitekt som sätter kollektivet främst

FV Fokus. FV frågar ut Nico Liljeberg och Linda Saarnak vd:ar på Ett Elva Arkitekter. Om fördelarna med delat ledarskap. Vikten av transparent kommunikation. Om att bygga med kvalitet trots stram budget.

Bostadsprojekt i anrika Södermiljöer på samråd

Funnits bostadsplaner i mer än 50 år. Nu planeras för fler än 100 bostäder.

Affärsanalys

Livsmedel och lågpris fortsätter locka kapital

Felix Naumann på Colliers har analyserat en affär med ett hett innehåll.

Oförändrad ränta – öppnar för sänkning

Bedömer att inflationens förhöjda nivåer är övergående.

Magnolias vd lämnar

Har innehaft tjänsten i drygt fyra år.

Krönika

Fred i Ukraina, en svart svan för branschen?

Är det bara jag eller känns det som att vi upplever svarta svanar allt oftare?

Selin ser möjligheter för affärer

”Vi står fortsatt stabilt, även i tider som dessa.”

Tillbaka till förstasidan